Osoba broj 1. za borbu protiv korupcije na Kosovu, Nazmi Mustafa uhapšen je zbog sumnje u korpuciju. To je izazvalo zabrinutost predstavnika kosovskog civilnog društva. Ovaj slučaj, kažu, povećava sumnju u korumpiranost samih političara.
Nazmi Mustafu, šefa vladinog mehanizma za borbu protiv korupcije, takozvanog Task-Forcea, Euleks je uhapsio još u ponedjeljak zbog sumnje da je umiješan u korupciju. Uhapšeni su i braća Rešat i Đeljalj Žerka iz Đakovice, koji su Mustafini prijatelji. Kako je prenijela kosovska štampa, sumnja se da su braća Žerka od različitih osoba koji su pod istragom tužilaštva tražili i uzimali pozamašne sume novca a zauzvrat im nudili povlačenje optužnica.
Euleks nije ništa uradio
Hapšenje Mustafe i njegovih saradnika povećava sumnju kod javnosti da su sami političari umiješani u afere sa korupcijom, ocjenjuje Kujtim Bitići, predstavnik Demokratskog instituta Kosova ali i organizacije Transparency International Kosovo. Bitići za DW kaže da je jasno da su mehanizmi za borbu protiv korupcije uspostavljeni samo radi medijskog efekta. “Naš stav je da ove institucije formirane od strane Vlade ne mogu biti institucije koje se mogu efikasno boriti protiv korupcije na Kosovu, zato što mi već imamo u skladu sa Ustavom Republike Kosova sud i tužioce koji trebaju biti mnogo jači i budžetski i sa profesionalnog aspekta”, kaže Bitići. On dodaje da građani ne mogu imati nadu u borbu protiv korupcije, sve dok je na čelu Kosova vlast, koja je i sama korupirana.
Direktor Nevladine organizacije za borbu protiv korupcije “Ćohu” (“Ustani”) Avni Zogiani za DW ističe da je hapšenje Nazmi Mustafe na vidjelo iznijelo dvije stvari: “Prvo optužbe su postojale gotovo od samog dolaska Euleksa, a nije ništa urađeno, a drugo ovaj čovjek je imao izvanredne mogućnosti da sve slučajeve za sumnju u korupciju na visokom nivou praktično uništi . Početne informacije ukazuju da on i jeste radio u tom pravcu.”
Kosovski političari najbogatiji u regionu
Zogiani kaže da se na osnovu istraga koje su vođene može reći da je na desetine miliona evra podijeljeno kompanijama koje su povezane s politikom, dok su kosovski političari vjerovatno najbogatiji političari u regionu.
Rijetko koji od visokih zvaničnika ima bogatstvo manje od nekoliko miliona eura. Mislim da je sve jasno, ali poseban problem je što su međunarodni predstavnici izgradili sistem nekažnjavanja s ciljem postizanja političke stabilnosti koja je u službi međunarodnih misija, pošto njima treba poslušnost kosovskih političara. Znamo jako dobro da je Euleks preuzeo gotovo sve važne slučajeve i ti slučajevi su uglavnom okončani bez ikakvih rezultata”, kaže Zogiani. Avni Zogiani poručuje da međunarodna zajednica neće moći dugo da upravlja Kosovom sa korumpiranim političarima. “Promjena pristupa međunarodnjh predstavnika prema Kosovu, promjena stava prema glavnim političkim liderima i odluka da se oni moraju suočiti sa pravdom jeste ključ promjene ovakve situacije na Kosovu”, zaključuje Zogiani.