Evropska komisija je u julu 2018. godine objavila da je Kosovo ispunilo sve uslove za dobijanje vizne liberalizacije. Ali i pored preporuke Evropske komisije i podrške Evropskog parlamenta, zemlje članice EU i dalje nisu postigle dogovor oko ovog pitanja. Krajem januara je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozef Borel posetio Prištinu i tom prilikom istakao da liberalizacija viznog režima za Kosovo zavisi od država članica te da ne može reći kada će do nje doći, ali je naglasio da je Kosovo ispunilo sve zahteve. Poznavaoci političkih prilika smatraju da će liberalizacija viza biti jedan od prioriteta nove Vlade Kosova.
Hrvatska smatra da je Kosovo ispunilo sve uslove za dobijanje vizne liberalizacije. Ambasadorka Hrvatske u Prištini Danijela Barišić ističe da je za ukidanje viznog režima potrebno postizanje konsenzusa 27 država članica EU.
“Potrebni su nam dokazi da je Kosovo uradilo sve što je trebalo da se uradi. Ova država mora nastaviti da se bori protiv kriminala i korupcije. Kosovo mora da nam da dokaze kako bismo ubedili države članice da promene mišljenje i pokazali im da je Kosovo učinilo sve što je moglo“, rekla je ambasadorka Barišić.
Analitičar Fadilj Ljapaja smatra da će vizna liberalizaija biti jedan od prioriteta nove vlade i da konačna odluka zavisi od država članica Evropske unije.
“I prethodne vlade su dosta radile na tome da se ispune ti uslovi koje su evropske institucije postavile.Imamo na kraju i izjavu gospodina Borela koji je rekao da su, što se evropske komisije tiče, ti uslovi zapravo ispunjeni , ali da konačna odluka ipak zavisi od država članica.Znamo kakav je slučaj sa nekoliko država evropske zajednice koje nisu priznale Kosovo , mislim da će sve od toga zavisiti.Insistiram na tome da odluka tih država koje nisu priznale Kosovo dosta zavisi od kontra politike koju Srbija vodi prema Kosovu. Mislim da je Kosovo uglavnom ispunilo te uslove za viznu liberalizaciju , to je i izjavio visoki zvaničnik Evropske komisije , slobodan protok prema Evropi je standard koji važi za sve u Evropi, osim za Kosovo.Mislim da je to ne samo politički nekorektno, već i nehumano“, istakao je Ljapaja.
Vizna liberalizacija predstavlja izazov za novu Vladu Kosova, ocenjuje poznavalac političkih prilika Dušan Janjić.
„Nema spora da je vizna liberalizacija jedan od prioriteta nove vlade, koji je nasleđen od prethodne vlade.To je jednostavno deo mehanizma , što se kaže , putovanja u Evropsku uniju.Malo je šansi da će Kurti tu išta menjati.Da li će Kosovo u skorije vreme dobiti viznu liberalizaaciju?To je izazov za Kurtijevu vladu jer jedan od razloga zbog koje nije bilo vizne liberalizacije neuspešna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala .To je ono što je u programu obećao Kurti kao svoj unutrašnji prioritet i na tome će se sada dvostruko meriti, i kod građana Kosova i u Evropskoj uniji. Lično mislim da je to jedna duži i teži put , a meriće se na osnovu izvšea eventualnih izmena u zakonodavstvu , kao i konkretnih slučajeva hapšenja i procesuiranja“, navodi Janjić
Građani Kosova su podeljenog mišljenja kada je u pitanju liberalizacija viznog režima za Kosovo.
„Čekamo da vidimo, nismo baš sigurni. Nadam se da će se desiti, bilo bi veoma dobro“.
„Kurti je obećao i liberalizaciju i ujedinjenje Mitrovice .Ne verujem, jer on nema iskustva, nije bio nikada na vlasti, ne zna kako stvari funkcionišu, ali sačekaćemo,da vidimo sta će učiniti“.
„Čekamo godinama, ali senadamo.Nemamo lidere koji rade za državu, rade samo za sebe, ali se nadamo, nada se nikada ne gubi“ , kažu građani
Za dobijanje bezviznog režima Kosovu je potrebna podrška većine zemalja u Savetu Evropske unije.