Na Kosovu se sve češće govori o mogućim prijevremenim parlamentarnim izborima, pogotovo što je 2017. godina u kojoj će se održati lokalni izbori.
Analitičar Imer Mushkolaj smatra da je Demorkatski savez Kosova ulaskom u koaliciju sa Demokratskom partijom Kosova doveo sebe u zavistan položaj, što će se odraziti i na buduće djelovanje te stranke.
„Mustafa veoma dobro zna kakvu je grešku napravio kada je ušao u koaliciju sa PDK uprkos obećanjima da to neće učiniti, i sada mora da snosi posljedice. Mislim da se približavanjem opštih izbora, udarni pristup PDK-a u odnosu na LDK nastaviti I ne ocekujem da ce gospodin Mustafa pronaci način za izlaz iz ove situacije”, kaže Mushkolaj.
Međutim, poslanik LDK-a Sadri Ferati smatra da se ,i ukoliko dođe do prijevremenih parlamentarnih izbora ništa značajnije neće promjeniti, i da se umjesto na izbore, treba usresrediti na dalji rad.
„Ako (vladajuća koalicija) ne opstane, ako se bude išlo na nacionalne izbore zajedno sa lokalnim izborima, mislim da to neće ostaviti neke posljedice ili da bi moglo nanijeti štetu. Period od 6 mjeseci nije dugačak. Vlada ima još godinu dana da još dosta radi, i ovo će biti jedna vrlo važna godina“, kazao je Ferati.
Predstavnici kolicionog partnera, PDK nisu toliko uvereni da će situacija nakon eventualnih parlamentarnih izbora ostati ista.
„Ne znam da li će doći do opštih izbora. Stagnacija koju smo prevazišli je mogla da uzrokuje velike probleme… Kako god, ova godina je izazov za sve, i za koaliciju i za opozicione stranke, jer se ide na lokalne izbore na cijeloj teritoriji Kosova. To je neka vrsta testa za dalje funkcionisanje I nastavak rada instituicija“, poručuje Zenun Pajaziti, predsjednik parlamentarne grupe PDK.
Na položaj vladajuće koalicije svakako utiče i to što je jedan od koalicionih partnera, Srpska lista, zamrzla učešće u kosovskim institucijama nakon usvojenog Zakona o Trepči.