Kosovo se suočava sa dva procesa dijaloga sa Srbijom, jedan koji organizuju Sjedinjene Američke Države i drugi pod pokroviteljstvom Evropske unije, koji imaju isti cilj – postizanje konačnog trajnog sporazuma, procenjuju stručnjaci za politička pitanja u Prištini, piše Ekonomija Onlajn.
Kako navodi ovaj medij, njihova glavna poruka je da bi kosovski institucionalni lideri trebalo da budu pažljivi u daljim koracima, da traže veće razjašnjenje oba procesa i, kako kažu, ne bi trebalo da narušavaju odnose ni sa Sjedinjenim Američkim Državama ni sa sa Evropskom unijom.
Ričard Grenel, specijalni izaslanik SAD za mirovne pregovore između Kosova i Srbije, najavio je sastanak dve strane 27. juna u Beloj kući u Vašingtonu.
U međuvremenu, specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak, u Prištini izjavio je da je napredak Kosova na evropskom putu moguć samo putem EU i najavio nastavak procesa dijaloga u Briselu.
“Insistiranje Vašingtona na dijalogu aktiviralo je Brisel” kaže Jeta Krasnići analitičarka iz Demokratskog instituta Kosova, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.
Ona smatra da će se s vremenom razjasniti oba procesa, onaj u kom posreduju SAD, i onaj posredovan od strane EU.
„Čini mi se da Evropska unija, u ovom slučaju Lajčak, ne pominje međusobno priznavanje, jer znamo da postoji pet zemalja EU koje ne priznaju Kosovo. To otežava njegovu ulogu, u smislu da ne može tako otvoreno da govori. Sada vidimo Grenela, koji zastupa SAD, koja je pristalica Kosova od 1999. godine do nezavisnosti Kosova, i gde on jasno stavlja do znanja da mora postojati uzajamno priznavanje. Kosovska strana mora da vidi kako iz dva procesa koja se odvijaju da dobije ono što je najviše u interesu Kosova “, rekla je Krasnići.
Politički analitičar Artan Muhadžiri kaže za RSE da Evropska unija trenutno pokušava da ojača pozicije u odnosu na SAD u završnoj fazi dijaloga između Kosova i Srbije.
Taj pokušaj jačanja EU, prema njegovim rečima, događa se zbog, kako ih naziva, džinovskih koraka koje američka administracija preduzima u vezi s procesom dijaloga.
„Ali EU je veoma složeno i delikatno političko telo u kome postoji mnogo različitosti. Zato je veoma teško za predstavnike EU da ponude bilo kakve ideje za konkretna rešenja, što mogu učiniti predstavnici Sjedinjenih Američkih Država, koji imaju direktniju moć. Do sada su EU i SAD sarađivale u svim geopolitičkim i geostrateškim projektima na Balkanu”, naglasio je Muhadžiri.
U Vašingtonu je početak poslednje faze dijaloga
Da li se Kosovo suočava sa dilemom da li da odabere proces koji će voditi Sjedinjene Američke Države ili EU?
Stručnjaci za politička pitanja smatraju da je potrebno razjašnjenje oba procesa i da je potrebna transatlantska koordinacija, kako se Kosovo ne bi našlo između dva izbora, jer su ciljevi Kosova saradnja sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali i sa EU.
Analitičarka Krasnići naglašava da Kosovo nije i ne bi trebalo da bude na položaju na kom je Srbija koja, prema njenim rečima, igra na kartu Rusije i Kine.
Kosovo, kaže ona, ima samo jednu orijentaciju, evroatlantsku.
“To su dva paralelna procesa, ali nadamo se da će u narednim mesecima i nedeljama biti jasnije šta ti procesi sadrže. Delikatan je proces sa Srbijom. Zahtevali smo angažman SAD, što se i dešava, i sada moramo biti budni i dokazati državnu zrelost tako što nemamo destruktivan pristup našim međunarodnim partnerima”, navela je ona.
Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog između Kosova i Srbije, Miroslav Lajčak, izjavio je u utorak u Prištini da ne zna hoće li biti prisutan na sastanku 27. juna u Vašingtonu, na kome će biti delegacije Kosova i Srbije.
“Od sastanka u Vashingtonu ne treba očekivati nikakav dogovor, već treba očekivati početak poslednje faze, gde će biti predstavljeni široki okviri onoga što stranke mogu da očekuju, a zatim će naredni koraci biti detaljno opisani u narednim nedeljama. . Međutim, sigurno je da će u narednim nedeljama postojati ‘šatl diplomatija’ u odnosima Kosova, Srbije, Brisela i Vašingtona, kako bi se došlo do rešenja, prihvatljivog za sve strane “, rekao je Muhadžiri.
Dok SAD imaju jasnu inicijativu u dijalogu između Kosova i Srbije, EU će uložiti više energije i tražiti svoju u poslednjoj fazi dijaloga između Kosova i Srbije, smatraju stručnjaci.
Dijalog između Kosova i Srbije, kojim je posredovala EU, počeo je 2011. u Briselu.
Suspendovan je u novembru 2018. godine, kada su kosovske vlasti uvele taksu na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
Ta mera zamenjena je reciprocitetom, ali nova vlada Avdulaha Hotija uklonila je sve mere, čime su uklonjene sve prepreke za nastavak dijaloga sa Srbijom.
U oktobru 2019. godine SAD imenovale su Ričarda Grenela za izaslanika za razgovore između Beograda i Prištine.