Anemija ne samo da oduzima snagu i smanjuje radnu sposobnost, već stvara i uslove za pojavu drugih bolesti i poremećaja. Najvažnije je istrajati u lečenju, posebno kod dece.
Na anemiju treba da posumnjamo kada se neko brzo zamara, ima pojačan osećaj hladnoće u rukama i stopalima, slabiju koncentraciju, opadanje kose, poremećaj sna, smanjen apetit, a nokti počnu da se lome.
Teža malokrvnost može da bude udružena s pojavom vrtoglavice, glavobolje, zujanja u ušima, svetlacima pred očima, depresivnim raspoloženjem kaže: dr Ljubomir Pfaf, nutricionista.
Kod odraslih, anemiju mogu da izazovu i pojedini lekovi koji sprečavaju stvaranje želudačne kiseline, laksativi, skrivena krvarenja u želucu i crevima. Ova bolest može da stvori uslove za pojavu niza drugih bolesti i da izazove srčane tegobe, budući da srce ubrzanim radom nastoji da poveća dopremanje kiseonika u tkiva.
Dijagnoza anemije postavlja se laboratorijskim pregledom krvi da bi se utvrdila koncentracija hemoglobina, kao i broj, izgled, oblik i veličina eritrocita, a po potrebi preduzimaju se i druge laboratorijska ispitivanja. Anemija se, zavisno od vrste, leči preparatima gvožđa, drugim lekovima, ali i ishranom i boravkom na svežem vazduhu.
Stručnjaci kažu da anemija najčešće nastaje zbog nedostatka gvožđa, kao posledica nedovoljnog unosa namirnica ili povećanih potreba organizma za njim u određenim životnim periodima. Kod starijih osoba, najčešći uzrok ove bolesti je neprimetno krvarenje iz organa za varenje. Česta je i kod vegetarijanaca kad nepravilno kombinuju namirnice.
Kada se postavi dijagnoza, neophodno je uz lekove i korigovati ishranu po preporuci lekara. Lečenje traje od tri meseca do šest meseci, budući da se delovanje terapije ne može pojačati uzimanjem veće doze.
Gvožđe se najbolje resorbuje iz mesa. Male su razlike u njegovoj količini između belog mesa, ribe, različitih vrsta crvenog mesa i iznutrica (jetre). Osim toga, gvožđe iz mesa pomaže resorpciju gvožđa i iz drugih namirnica. Valja znati i da se bolje resorbuje iz jaja nego iz povrća – kaže dr Pfaf.