Barak Obama je potpisao izvršnu naredbu kojom se uvodi kontraverzni akt CISPA
Američki predsjednik, Barak Obama, potpisao je dokument koji ima snagu izvršne naredbe i biće predstavljen Senatu u srijedu. Predstavnički dom Kongresa je već usvojio ovaj akt, kada je od 248 prisutnih,”za” glasalo 168 predstavnika.
Potpisivanje ovog dokumenta, Obama je obrazložio zaštitom ljudi od strane hakera, navodeći kao glavni razlog uvođenja ovog akta “povećanu opasnost od sajber napada.
“Za nekoliko godina, Amerika neće morati da pogleda unazad i upita se zašto nismo ništa uradili u cilju odbrane naše sigurnosti i ekonomije” zaključio je Obama.
CISPA (Cyber Intelligence Sharing and Protection Act) je u početku bio zamišljen kao zakon koji se tiče piraterije i sajber bezbjednosti. Autori prijedloga zakona ubrzo su uvidjeli da neće moći da računaju na tihu ili javnu podršku internet industrije, pa su izbacili problematiku vezanu za autorska prava. Tako je CISPA postala prijedlog zakona koji se tiče novog načina komunikacije internet kompanija sa bezbjednosnim službama i državom.
Taj zakon omogućava kompanijama kao što je Facebook da dobrovoljno podjele privatne informacije vezane za cjelokupnu aktivnost svojih korisnika kada agencije poput Nacionalne agencije za bezbjednost to zatraže, i to bez sudskog naloga. CISPA je napisana tako da zaobilazi sve druge zakone koji se tiču prava korisnika, kao i politiku privatnosti sajtova i društvenih mreža.
Korisnici interneta će morati da vladinim agencijama dostave sve tražene podatke o korisnicima čim to zatraže, pod izgovorom borbe protiv sajber terorizma.
Nejasan tekst prijedloga zakona ostavlja ogroman prostor za tumačenje određenih stavki, zbog čega će se svaka komunikacija unapred moći da okarakteriše kao potencijalna prijetnja po sigurnost. Drugim rječima, sve je sumnjivo, dok se ne dokaže suprotno.