CRNOGORSKI SKANDAL ODJEKNUO DO HRVATSKE: Stav o genocidu u Srebrenici razotkrio pravo lice nove vlasti

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici pozvala je u nedjelju Vladu da se jasno odredi prema zločinu u Srebrenici nakon što je crnogorski ministar pravosuđa rekao da će priznati da se ondje dogodio genocid tek kada se to nedvosmisleno utvrdi.

“Tražimo jasnoću i nadamo se da će Vlada Crne Gore nedvosmisleno osuditi masakr i nazvati ga onakvim kakav je bio – genocid”, poručila je Ambasada Sjedinjenih Država na Twitteru.

Crnogorski ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić u petak je, na pitanje opozicije u parlamentu priznaje li da se u Srebrenici dogodio genocid, odgovorio da ne zna jesu li zločinci u Srebrenici imali genocidnu namjeru ili nisu.

Rekao je da može vjerovati samo sucima Međunarodnog suda za ratne zločine na prostoru bivše SFRJ u Den Haagu, a taj je sud, prema njemu, gotovo potpuno izgubio legitimitet kad su na njemu uništeni dokazi izvjestioca Vijeća Europe o vađenju i trgovini organima civilnih srpskih žrtava na Kosovu, javlja Hina.

Takvo stajalište oštro su kritizirale crnogorska javnost i drugi u regiji pozivajući premijera Zdravka Krivokapića da smijeni Leposavića.

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović podsjetio je na svoje riječi, izrečene lani u povodu 25. godišnjice genocida u Srebrenici, kada je poručio: “Sve dok žive ideologije koje negiraju počinjene zločine, ne prestaje ni opasnost od novih stradanja.“

Njegova Demokratska partija socijalista najavila je da će pokrenuti zakon koji zabranjuje negiranje genocida.

Bošnjačka stranka upozorila je da je negiranje genocida neprihvatljivo, posebno ako se ima u vidu da je Crna Gora odabrala proeuropski smjer.

Nevladina udruženja, poput Akcije za ljudska prava, navele su da je Leposavić relativizujućom izjavom o Srebrenici diskvalificirao sebe kao ministra koji Crnu Goru može voditi prema Europskoj uniji (EU) te da se Crna Gora 2010. potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU obavezala sarađivati s Haškim tribunalom.

“Od ministra pravde države u kojoj je negiranje ili umanjivanje zločina utvrđenih presudama međunarodnog suda kazneno djelo, i države koja je kandidatkinja za članstvo u EU, očekuje se da poznaje, priznaje i poštuje odluke međunarodnih sudova“, navela je Akcija za ljudska prava, prenosi “Jutarnji list”.

Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo rekao je da je negiranje genocida u Srebrenici zločin sam po sebi i pozvao crnogorsku Vladu da ne otvara stare rane.

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić rekao je za dnevnik “Pobjeda” da izjava crnogorskog ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava kojom negira genocid u Srebrenici, dokazuje da se nalazimo na početku procesa stavljanja crnogorskih Bošnjaka izvan zakona i smatra da je ona poziv na nasilje.

Ambasador Slovenije, nekadašnji ministar odbrane i vanjskih poslova Roman Jakič podsjetio je da je genocid u Srebrenici najveći zločin od Drugog svjetskog rata na europskom tlu pa je izjava crnogorskog ministra pravosuđa teška „uvreda za svih 8.372 žrtave masakra i sramota za predstavnika Vlade koja želi članstvo u EU”.

Promjenom vlasti u Crnoj Gori, prvoj u posljednje tri decenije, čelne dužnosti u Vladi zauzeli su ljudi bliski Srpskoj pravoslavnoj crkvi, a među njima Vladimir Leposavić, advokat po struci koji je, prije sadašnje dužnosti, bio pravni zastupnik SPC-a u Crnoj Gori.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.