Dio vozača podržava novo zakonsko rješenje, dok neki smatraju da je riječ tek o formalnosti. Dopisnik AA razgovarao je sa građanima Podgorice.
Nove izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima u Crnoj Gori stupile su jučer na snagu, a predviđaju da se svaka, pa i najmanja greška, skupo plaća.
Naime, zakonodavci su se bavili pitanjem kako u Crnoj Gori smanjiti broj saobraćajnih nesreća, te su zaključili da je politika krajnje oštrih sankcija najbolja za građane te zemlje.
Tako će vozač koji bude vozio u alkoholiziranom stanju plaćati kaznu i do 2.000 eura! Najmanja cijena greške u saobraćaju u buduće će biti 20 eura.
Učesnici u saobraćaju imaju podijeljeno mišljenje oko efekata novog zakonskog rješenja. O tome je dopisnik agencije Anadolija razgovarao i sa građanima Podgorice.
Najveći dio ženske populacije smatra da su kazne za prekršaje u saobraćaju morale dostići ovako visoku cijenu da bi vozači bili oprezniji. To će, kako vjeruju, dovesti do smanjenja nesreća na putevima.
„Ja, nažalost, ne vozim puno, ali kad vozim postupam, kao i većina žena u saobraćaju, po pravilima. Mogu slobodno da kažem da su žene mnogo više opreznije i odgovornije od muških vozača, iako se muškarcima čini da upravo one zabušavaju saobraćaj. Ustvari samo poštujemo zakon“, kazala je za AA Zorica Popović iz Podgorice.
Većina gradskih taksista se slaže da alkohol treba najstrožije kažnjavati, dok ostale mjere sigurnosti smatraju suvišnim. Sumnjaju, pak, da se iza svega kriju “politički faktori”.
Jedan od njih je Mili Petrović. Ovaj taksista tvrdi da Zakon ne može ni ublažiti, niti uticati na svijest vozača.
Alkohol je u većini slučajeva glavni razlog velikog broja saobraćajnih nesreća na crnogorskim putevima. Zbog toga će vozač koji bude imao 0,3 promila alkohola u krvi, bit kažnjen kaznom u iznosu od 70 do 200 eura, dok onoga sa 0,5 i više promila očekuje kazna od 300 do 2.000 eura.
Kazna za vozača koji na mjestu suvozača vozi pijanu osobu, do sada je iznosila 15 eura. Prema Zakonu, i ovaj prekršaj će se od sada kažnjavati kaznom do 150 eura.
Taksista Saša Bojanović smatra, također, da je novo zakonsko rješenje samo još jedna formalnost.
„Zakon tek sad ne valja. Na ovaj način policija ne može utjecati na svijest građana, niti se nešto previše mogu smanjiti broj saobraćajnih nesreća. Što se alkohola tiče, nedopustivo je da se vozi u alkoholiziranom stanju i bez Zakona. Ali, za tu vrstu pooštravanja kazni, skidam kapu“, tvrdi Bojanović.
Vozači će u buduće u vozilima morati posjedovati Evropski izvještaj o saobraćanoj nezgodi, te polisu osiguranja u slučaju nezgode. Kazne za kršenje ove odredbe iznosit će od 40 do 200 eura.
Na pitanje da li će novi zakon doprinijeti smanjenju broja saobraćajnih nezgoda na putevima, građanin Podgorice, Radovan Bojić odgovara:
„Vozači moraju znati šta ih čeka ukoliko ih policija zatekne za volanom u pijanom stanju ili ih kazni zbog bilo koje druge greške u saobraćaju“.
Učesnici u saobraćaju koji na putu budu ostavili svoje vozilo, bacali otpatke ili bilo što što može ugroziti nesmetano odvijanje saobraćaja, sankcionirat će se kaznom od 100 do 450 eura.
„Ne znam kako bi se drugačije mogao riješiti ovakav problem osim pooštrenjem kazni. Ja ne vozim, ali svoju djecu uvijek opominjem da vode računa o svemu. Jer plaćanje kazni je bacanje para“, smatra Beganaj Dan.
Kazna za korištenje mobitela tokom vožnje bit će od 60 do 150 eura, a kazna za nekorištenje pojasa od 40 do 100 eura.
Zakon se, proučili su iz policije, mora poštovati. Jer nekad i male greške mogu uzrokovati velike tragedije.