Crna Gora je bila utočište za 140.000 raseljenih sa Kosova

Povodom Svjetskog dana izbjeglica, iz resora kojim rukovodi Predrag Bošković, saopšteno je da je Crna Gora iskazala visok nivo odgovornosti, humanosti, tolerancije i solidarnosti prema izbjegličkoj populaciji, kojoj je otvorila vrata i pružila šansu za novi početak, zbog čega je dobila brojna priznanja od najvažnijih međunarodnih faktora.

„Crna Gora je u periodu 1998-99. godine na svojoj teritoriji pružala utočište za 140.000 izbjeglica i raseljenih osoba, što je u tom trenutku predstavljalo četvrtinu njenog stanovništva. Formiranjem Komesarijata za raseljena lica, 1992. godine, Crna Gora je  krenula u institucionalno rješavanje problema  masovno izbjeglih osoba, koje su bile primorane da napuste svoja ognjišta uslijed ratnih sukoba”, navodi se u saopštenju.

Podsjećaju da Vlada u saradnji sa međunarodnim organizacijama preduzima aktivnosti kako bi se ovo veoma zahtjevno društveno-ekonomsko pitanje trajno riješilo, poštujući volju i lični izbor raseljenih osoba, kroz njihovo integrisanje u crnogorsko društvo i dobrovoljni povratak u zemlju iz koje su izbjegli.

„Po pitanju integrisanja u crnogorsko društvo raseljenih osoba, Vlada Crne Gore je preduzela niz aktivnosti po pitanju pravnog statusa, obezbjeđenja smještaja, jednakog pristupa obrazovanju, zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti i tržištu rada, koje su dale dobre rezultate. Kako bi ostvarili prava iz oblasti obrazovanja, zdravstva, socijalne zaštite, tržišta rada i stambene politike neophodno je da riješe svoj pravni status u Crnoj Gori do 31. decembra 2014. godine.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, do 1. maja ove godine, riješeno je 9.250 zahtejva raseljenih i inetrno raseljenih osoba za regulisanje statusa, dok je u proceduri je oko 1.750 zahtjeva, a oko 2.700 raseljenih osoba još uvijek nije podnijelo zahtjev za regulisanje svog statusa“, navode iz Ministarstva, uz apel raseljenim osobama da to urade, kako ne bi izgubili benefite koje ostvaruju u Crnoj Gori.

Inače, u cilju rješavanja stambenih problema raseljenih i interno raseljenih osoba Crna Gora će kroz Projekat Regionalnog stambenog programa riješiti stambena pitanja za 6.063 osoba, tačnije 1.177 domaćinstava, koja spadaju u najranjivije kategorije raseljenih.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.