MIKROORGANIZMI – Za sve bakterije je karakteristično da im ne prija suva sredina, temperatura između 55 i 60 stepeni, kao ni sunčeva svjetlost. Ešerihija voli vlažnu sredinu, malo kiseliju, zato i živi u urinarnim putevima. Ne prenosi se tako lako, mora da postoji direktan kontakt.
MRSA se pojavila šezdesetih godina kao uzročnik bolničkih infekcija, a sada mogu da se zaraze njome i ljudi koji ne liježe u bolnici. Otporna je na mnoge antibiotike (multirezistentna). Prija joj neutralna pH vrijednost, može da podnese čak i nisku koncentraciju soli, pa bi mogla da preživi i u morskoj vodi, poručuju mikrobiolozi iz Srbije i dodaju da se virusi prenose samo u direktnom kontaktu.
Bez žive ćelije virusi ne mogu da prežive. Na primjer kada kijamo, te kapljice mogu da odletje čak i do 10 metara i dokle god ima tečnosti u kapi, virus može da preživi. Čim se sasuši, ne može da zarazi drugog čovjeka. Hepatitis A, se recimo, prenosi preko prljavih ruku, npr. ako ne operemo ruke poslije odlaska u toalet.
Svim virusima odgovara vlažna i topla sredina, ne prija im svjež vazduh i niska temperatura. Tako ako zimi redovno provetravamo prostorije, smanjujemo šansu da se razbolimo. Ubice bakterija i virusa su alkohol, jod, deterdženti, sapuni.
SAZNAJTE GDJE ŽIVE BAKTERIJE I VIRUSI
Bakterije i virusi su svuda oko nas, ali koliko zapravo mogu da prežive van tijela? To zavisi od mnogo faktora: vlažnosti, temperature i vrste površine na kojoj su. Saznajte koliko dugo najomraženiji mikroorganizmi mogu da prežive na nekom predmetu ili površini i šta vole, a šta mrze.