Cijene na Kosovu su previsoke za džepove siromašnih građana

Trenutne cijene na Kosovu, su previsoke za džepove siromašnih građana. Stručnjaci kažu da je u zemlji kao što je Kosovo, gdje  plate stagniraju, gdje je zaposlenost smanjena i raste brže od broja zaposlenih, onda je jasno da i siromaštvo raste, a kupovna moć potrošača pada.

Cijene osnovnih elementarnih proizvoda su čak i veće od zemalja sa vrlo visokim standardom. Litar ulja na Kosovu ima početnu cijenu od 1,30 eura, litra mlijeka 95 i 65 centi, kilogram brašna i šećera 95 centa kg. Ovo su samo neke od osnovnih cijena osnovnih proizvoda, koje su čak i veće od cijene mnogih razvijenijih zemalja od Kosova.

Dok  Njemačka kao razvijena zemlje s godišnjim prihodima po glavi stanovnika od 37,935 eura, cijene osnovnih proizvoda, su znatno jeftinije nego u našoj zemlji, gdje standard života ne može se usporediti s onim u Njemačkoj, koja ima prosječni godišnji prihod po glavi stanovnika mnogo puta veći od Kosova. Jedna litra ulja u Njemačkoj je 1,39 centi, šećer je znatno jeftiniji od nas, 69 centi, mlijeko 51 centa, a brašno je nedavno poskupelo na 45 centi od 25 centi.

Potrošačka korpa građana je svaki dan sve praznija, zbog visokih cijena u odnosu na plate koje primaju i penzije ili socijalnu pomoć.Veliki postotak građana ne može sebi ništa više priuštiti, osim osnovnih životnih proizvoda kao što su ulje, brašno, hljeb, šećer, a voće i povrće, sokovi i drugo, već su odavno luksuz za siromašne građane naše zemlje.

Iz mjeseca u mjesec cijene rastu, bez obzira na male plate i penzije.

Pozivajući se na podacima iz Statističkog ureda, zabilježen je  porast cijena od 1,7 posto u februaru ove godine, u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Ilir Berisha, direktor ureda za statistiku u Statistički zavod Kosova (sok), FED je naveo da je u februaru, u odnosu na januar 2012, zabilježen  mjesečni porast cijena za jedan posto. Dok je u odnosu na prošlu godinu, porast cijena 1,7 posto.

Povećanja cijena osnovnih proizvoda  prema njemu je rezultat uvoza, Kosovo je zavisno od uvoza kaže Berisha.Prema njegovim riječima u 2011 god, bilo je kontinuiranog rasta cijene robe koja se uvozila, tako da je  ona utjecala na domaće cijene.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.