Zajednica srpskih opština, energetika, telekomunikacije i takozvani Park mira na mostu u Mitrovici bit će glavne teme dijaloga o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova na visokom političkom nivou koji će u utorak biti održan u Briselu.
Kako je ranije najavljeno iz Brisela, razgovore će u kabinetu visoke predstavnice Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Federice Mogherini voditi beogradski tim, na čelu s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, i prištinska delegacija, koju će predvoditi premijer Kosova Isa Mustafa.
Diplomatski izvori u Briselu rekli su Tanjugu da je Mogherini svjesna da je nerealno očekivati da se sva četiri složena problema razriješe na današnjem sastanku, ali da će insistirati da se postigne dogovor o barem dva, a da u vezi s ostalima u najmanju ruku dođe do značajnog napretka.
‘Vruća’ pitanja
Od napretka u dijalogu zavisi otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja u procesu pristupanja Srbije EU-u, a na insistiranje Njemačke. Prvo od tih poglavlja trebalo bi biti poglavlje 35, koje se odnosi na proces normalizacije Beograda i Prištine.
Prema izjavama evropskih zvaničnika, ukoliko današnji razgovori budu plodonosni, Srbija bi prva poglavlja mogla otvoriti već najesen, a najkasnije do kraja tekuće godine.
Kada je riječ o Kosovu, od napretka u dijalogu zavisi stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Kosova EU-u, koje se u slučaju povoljnog ishoda, također, očekuje najesen.
O prvoj od četiri “vruće” teme, zajednici srpskih opština, kosovska strana je do sada izbjegavala razgovarati, s obrazloženjem da je to pitanje unutrašnjeg uređenja Kosova i da zajednica srpskih opština u svakom slučaju ne bi smjela imati nikakva izvršna ovlaštenja.
Kada je riječ o telekomunikacijama, o tome se do sada više puta razgovaralo u Briselu – kako na političkom, tako i na tehničkom nivou, a glavni kamen spoticanja su međunarodni telefonski pozivni broj za Kosovo i rad srbijanskih mobilnih operatera.
Kosovska strana insistira da broj dobije preko treće zemlje (Austrije), a ne direktno od Beograda.
Sloboda kretanja
Pitanje energetike, odnosno akumulacijskog jezera Gazivode i trafostanice Valač, možda je najsloženija tema današnjih razgovora.
Vučić je do sada u više navrata izjavljivao kako predaja ovih postrojenja, a naročito jezera Gazivode, apsolutno ne dolazi u obzir, dok Priština insistira da Kosovska električna kompanija, koja je u vlasništvu turskog kapitala, dobije punu kontrolu nad njima.
Na dnevni red je, na insistiranje kosovske strane, stavljen most koji spaja sjeverni i južni dio Mitrovice, na kojem su lokalni Srbi postavili žardinjere i nazvali ga “Park mira”.
Prištinska strana tvrdi da se time krši dio Briselskog sporazuma koji se odnosi na slobodu kretanja, jer je most neprohodan, dok, s druge strane, odgovaraju da bi uklanjanje žardinjera predstavljalo sigurnosni problem za Srbe u Mitrovici.