Povodom decenije od proglašenja nezavisnosti Republike Kosova, zamjenik ministra za dijasporu u vladi Kosova, Ćerim Bajrami boravio je u trodnevoj posjeti Sarajevu. Bajrami se tokom svog boravka u glavnom gradu BiH susreo sa mnogim poznatim ličnostima iz javnog i političkog života Bosne i Hercegovine.
Na tribini u Sarajevu, održanoj u organizaciji Zajednice Albanaca u Bosni i Hercegovini povodom decenije od proglašenja nezavisnosti Republike Kosovo, Bajrami je govorio o Bošnjacima i mladoj državi Kosovo.
“Bošnjaci su jedan od faktora stabilnosti u mladoj državi Kosovo. Bošnjaci i Albanci su dva stara i bliska naroda, nemaju sporova kroz historiju te danas imaju iste aspiracije prema članstvu u Evropskoj uniji.
Prema popisu iz 2011. godine, Bošnjaka na Kosovu je bilo oko 28.000 i više od 2.000 popisanih je kao prvi maternji jezik navelo bosanski. Najviše ih živi u prizrenskoj općini, a zastupljeni su i na području Peći, Dragaša, Mitrovice, kao i manji broj u Prištini. Imaju tri mjesta u kosovskoj skupštini, odmah iza Srba s deset poslanika, rekao je Bajrami.
Nakon okruglog stola Ćerim Bajrami je bio i gost u emisiji “Sasvim iskreno na tv Igmanu.
Zamjenik ministra za dijasporu se sastao i sa direktorom Uprave za vanjske poslove i dijasporu Islamske zajednice u BiH, Razimom Čolićem a razgovarali su o institucionalnoj, kulturno-vjerskoj saradnji, u fokusu razgovora bilo je obrazovanje.
Govoreći o aktualnoj situaciji na Kosovu, Bajrami je naveo da, uprkos problemima, Kosovo stoji čvrsto na putu ka EU, te da je saradnja sa državama u regiji ključ uspjeha. .
U tom kontekstu istakao je da je neophodna saradnja i sa Islamskom zajednicom u BiH, jer bošnjačka zajednica na Kosovu očekuje veću brigu Islamske zajednice BiH.
Bajrami je vrlo konkretno ukazao na problem nedostatka literature na bosanskom jeziku, ne samo islamske, nego i literature za učenike osnovne škole.
Ono što je gorući problem za Bošnjake na Kosovu jesu vize, kazao je Bajrami, te pojasnio da je kao posljedica uvođenja viza građanima Kosova nedostatak studenata na fakultetima u BiH.
Podvukao je da je studentima sa Kosova zbog viza uskraćeno školovanje u BiH, osnovno ljudsko pravo, a posljedice će biti i veće ukoliko se taj problem ne riješi.
Čolić i Bajrami su razmatrali nekoliko modela kojima bi se našlo rješenje za studente, jer Islamska zajednica BiH stipendira nadarene studente, u mjesečnom iznosu od 250 eura.
Zajednički je stav ali i iskazana odlučnost da Islamska zajednica u BiH u bliskoj budućnosti ostvari bolju i intenziviniju saradnju sa Islamskom zajednicom Kosova, ali i sa Bošnjacima,
Ono što se u ovom trenutno može ostvariti u najkraćem roku je ponovna distribucija lista “Preporod”, umrežavanje Bošnjaka kroz saradnju sa Multimedijskim kanalom BIR, putem kojih će biti distribuirane vijesti iz svih dijelova svijeta gdje god ima Bošnjaka.
A u nedjelju uveče, 18. februara, u hotelu na Ilidži održan je masovni svečani skup Albanaca u BiH i njihovih prijatelja Bošnjaka, povodom 10-to godišnjice nezavisnosti Kosova.
Tokom trodnevne zvanične posjete BiH, zamjenik ministra za dijasporu Ćerim Bajrami je imao niz susreta za bh. zvaničnicima. Bajrami je jučer u Sarajevu imao i važan susret sa ministricom Semihom Borovac u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice.
Bajrami je ministricu ukratko informisao o položaju i potrebama bošnjaćke nevećinske nacionalne zajednice Kosova i zatražio moguću pomoć za Bošnjake od njenog ministarstva i Vijeća ministara BiH.
Razgovor je bio fokusiran na tri važne teme.
Prva tema je bila da se intenzivnije poradi da Vijeće ministara BiH, što prije prizna lična dokumenta svih građana Kosova i da se ukine vizni režim između BiH i Kosova, na što će Vlada Kosova odmah odgovoriti pozitivno.
Moguća pomoć – pogotovu u obrazovanju na bosanskom jeziku – Bošnjacima na Kosovu, koji su zapravo nacionalna dijaspora bošnjackog naroda iz BiH, bila je druga tema razgovora.
I treća tema o kojoj su razgovarali Bajrami i Borovac bila je zahtjev Bajramija da se brojna dijaspora sa Kosova u zapadnim zemljama tretira i pomaže ravnopravno u svim centrima dijaspore BiH, zasebno u dopunskoj nastavi u tamošnjim Bosanskim školama, uzimajući u obzir da je ministarstvo ministrice Boravac u znatnom obimu nadlježno i za dijasporu.
Tokom minule posjete Sarajevu, po ranijoj najavi Bajre Perve, poznatog novinara i publiciste, u nedjelju 18. februara Ćerim Bajrami je bio gost u emisiji “Je li nam do osmijeha” na Radio BIR, koji se nalazi je u Medijskoj kući Islamske zajednice BiH, u prostoru nove zgrade, čuvene Gazi Husrev-begove biblioteke.