Čelnici policija Slovenije, Makedonije, Srbije i Grčke: IOM da napravi plan dobrovoljnog povratka migranata

Tokom razgovora, svi sudionici su izrazili očekivanja da će dodatne aktivnosti koje će se pokrenuti uskoro u Grčkoj, a koje će provoditi Frontex, imati pozitivan utjecaj.

Grčka je jučer zatražila da Frontex i države članice pomognu kako bi se ojačala kontrola migracijskih tokova, posebno dolazak na otoke, kroz mehanizam za korištenje. Najavljeno je da će se uskoro pokrenuti zajednička operacija na granici s Makedonijom, s ciljem da se bolje kontrolira dolazak migranata iz Grčke i nastavak puta do preko balkanske rute.

Sastanak visokih zvaničnika četiri policije – Slovenije, Makedonije, Srbije i Grčke – održan je na poziv direkotra slovenske policije Marjana Fanka, a zbog povećanja imigracije, problema s kojim se suočavaju sve četiri zemlje posljednjih nekoliko godina, i kako bi se razgovaralo o jačanju kontrole na granicama.

“Evropa je u posljednjih nekoliko godina, suočena s velikim migracijskim pritisakom. Samo ove godine u EU je ušlo više od 1,2 miliona migranata, uglavnom putem dvije glavne migracijske rute. Bez obzira na sve napore, nije došlo do pada priliva migranata”, navedeno je tokom sastanka.

Naglašeno je kako migranti imaju jasan cilj te da to nije ostanak na području Slovenije, Makedonije, Srbije i Grčke.

“Dakle, uloga naših država, na migrantskom putu je posebno fokusirana na pružanje osnovne humanitarne i medicinske pomoći, osiguravajući pri tome javni red i mir u svojim zemljama i evidentiranje migranata koji putuju kroz naše zemlje. Dokaz toga je gotovo zanemariv broj zahtjeva za međunarodnu zaštitu u našim državama”, poručili su visoki policijski dužnosnici Slovenije, Makedonije, Srbije i Grčke.

Istaknuto je kako su zbog preopterećenja “ciljanih zemalja” u koje dolazi većina migranta, neke od njih već poduzele korake za zaustavljanje ulaska. Zbog svih tih okolnosti, ocijenjeno je da su i zemlje koje se nalaze duž rute migranata prisiljene poduzeti dodatne pojedinačne mjere koje ne predstavljaju zatvaranje granica, ali se odnose na aktivnosti olakšavanja i ojačavanja pružanja sigurnosti migrantima i sprečavanja pogoršavanja humanitarne situacije.

“U posljednjih nekoliko dana smo evidentirali pad u broju priliva migranata, što se pripisuje vremenskim uvjetima u Grčkoj, a dijelom pooštravanju upisa na makedonskoj granici, ali to nije dugoročna garancija za stvarno smanjenje. U sljedećih nekoliko mjeseci, bit će jasno hoće li doći do smanjenja migracijskih tokova i značajno utjecati na stanje kroz dugoročni sporazum o zajedničkom akcijskom planu za suradnju u području migracija, koji su prije nekoliko dana dogovorili visoki zvaničnici EU i Turske”, istaknuto je na sastanku.

Predstavnici slovenske, srbijanske, makedonske i grčke policije pozvali su na bolju identifikaciju imigranata. Jedna od opcija o kojoj se raspravljalo je moguće uvođenje dokumenta koji migrant koristi cijeli put od ulaska u Europu. O toj ideji je Slovenija pokušala dobiti širi konsenzus unutar EU, a u provedbi bi surađivao Frontex.

Istaknuli su važnost tačnosti izvještavanja o migrantima i kapacitetima, što je dogovoreno na sastanku predsjednika vlada 25. oktobra, kao i njihova provedba pod pokroviteljstvom Frontexa.

Zbog konstantnog porasta broja migranata kojima nije potrebna međunarodna zaštita, naglašeno je daljnje promicanje rasprave o ograničavanju migracija i zatvaranje granica za migrante koji ne traže međunarodnu zaštitu.

Naglašeno je kako je sve više ljudi koji razmišljaju o mogućem povratku u vlastitu zemlju ili neku drugu zemlju gdje su ranije bili smješteni.

“Međutim, oni nemaju ni sredstava ni potrebne informacije o tome kako da bi dobili pomoć u tome. Sve zemlje u regiji su regulirale određene oblike suradnje s Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM), koja, između ostalog, ima mandat za potporu dobrovoljnog povratka. Stoga su predstavnici policije odlučili da zajednički pozovu IOM u pripremi proaktivanog regionalnog pristupa za promicanje i potporu dobrovoljnog povratka”, saopćeno je nakon sastanka čelnika policija Slovenije, Makedonije, Srbije i Grčke.

O rezultatima sasatanka direkor slovenske policije obavijestit će svog hrvatskog kolegu, jer, nažalost, čelnik hrvatske policije, unatoč pozivu, nije prisustvovao susretu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.