“Čuli su se pravnici iz raznih zemalja, sudije, advokati, političari iz regiona i zvaničnici Evropske unije, ali ništa se nije čulo kao tišina koja dolazi iz Srbije. Vlast i oni koji joj, navodno, predstavljaju ‘pravu opoziciju’ ujedinjeni su u stavu da se ovakva vest može prećutati i da će nas ignorisanje presude spasiti od konačnog suočavanja sa prošlošću, koje jedino može biti delotvorno za ovo društvo”, naveo je lider LDP-a.
“Ujedinjeni u odsustvu reakcije – kao što su bili ujedinjeni i u krađi kod donošenja Ustava, Naftno-gasnog sporazuma, besmislenih rezolucija o Kosovu – poručili su nam da na listi njihovih prioriteta ne postoji pitanje ratnih zločinaca i ljudskih prava, kao i prava onih koji su sa nelagodom u ovoj zemlji slušali šta je sve neko radio u Bosni i Hercegovini, dok su nas, uporno, ovdje svi ubeđivali da se tamo ‘ništa strašno ne dešava'”, poručio je Jovanović.
Kako je naveo, “ne postoji kolektivna krivica, pa tako ne postoji ni krivica srpskog naroda za zlo koje je neko navodno počinio u ime tog istog naroda”.
“Ali postoje kukavice koje su počinile ili naredile monstruozne zločine, koji su na tlu Evrope nezabilježeni posle Drugog svetskog rata. U ime pomirenja, odnosa između naroda i država, kao i održavanja mira, pre svega na prostoru BiH, važno je da o zločinima i zverstvima ne ćutimo. Oni koji su odlučili da politička, društvena, naučna, obrazovna, kulturna javnost u Srbiji ćuti o presudi Karadžiću po ko zna koji put su Srbiju osudili na tumaranje po marginama savremene civilizacije, nespremnu da razume da bežanjem od istine i činjenica pre svega činimo sebi najgoru moguću uslugu”, navodi.
“Zato LDP traži da se 11. juli proglasi Danom sjećanja na genocid u Srebrenici, kao što je to učinio Evropski parlament i parlamenti mnogih zemalja u čijem društvu želimo da budemo”, navodi Jovanović.
Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove donio je juče presudu po žalbi u predmetu protiv Radovana Karadžića, bivšeg srpskog političara i predsjednika Republike Srpske, koji je 2016. godine osuđen za genocid u Srebrenici, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.
U presudi po žalbi Mehanizam je povećao kaznu Radovanu Karadžiću sa 40 godina zatvora na doživotnu kaznu zatvora imajuću u vidu težinu zločina koje je počinio.