Sjedište Udruženja je u Beogradu, a osnivač je Nemanja Cvetković, 21-godišnjak koji je živio u Parizu. Kada se vratio u Beograd i kada je vidio kakva je situacija u gradu, počevši od nacionalizma, napete situacije među mladima, ali i mržnje, odlučio je da pokrene projekat “Zar nije bolje ovako”. Naveo je kako mlade ne zanima nacionalizam i da bi oni voljeli da se druže i da se povežu. Članovi Udruženja su tako došli na ideju da zajedno snime dokumentarni film “Zar nije bolje ovako” u kojem bi objasnili ideju projekta.
Jedna od članica ovoga Udruženja je i Lejla Ibrulj iz Sarajeva koja je za N1 kazala da su autori dokumentarca ekipe iz Sarajeva, Tuzle, Splita, Zagreba i Jagodine.
“U tim gradovima će i biti snimanje, a već imamo određeni scenarij koji će se više bazirati na spontane aktivnosti. Želimo da pokažemo da se družimo bez barijera. Snimanje filma počinjemo 25. augusta i trajaće do 15. ili 16. septembra”, kazala je Ibrulj za N1.
“Voljeli bismo da naglasimo da ne zastupamo nikakvu ‘novu Jugoslaviju’, kako su nas neki mediji okarakterisali, već želimo da budemo zajedno”, dodala je.
Ibrulj je navela i kako su u fazi prikupljanja finansija za projekat i da je svaka pomoć dobrodošla, kao i da ekipa od 15 ljudi iz tri države aktivno radi da prikupi potrebni novac.
Govorila je i o konceptu filma. “Ekipa iz Beograda i Hrvatske kreće u Sarajevu gdje ćemo se svi naći i nakon toga zajedno krećemo po raznim gradovima u kojima ćemo boraviti po četiri ili pet dana. Obilazićemo historijske objekte i ispričati priče koje stoje iza toga, ali pričaćemo i o tome šta nas je povezalo. Petnaest nas će putovati, ali u svakom gradu imamo sudionike koji će se naći u filmu”, komentarisala je te dodala kako bi svjetlost dana dokumentarni film trebao ugledati do kraja godine.
Također je navela kako je iz Srbije najveća podrška ovome projektu, kako ljudi, tako i medija i da se nada da će projekat zadobiti i željenu podršku i u ostalim državama, pa tako i u BiH.