Buka TV aparata i drugih elektronskih uređaja loše utiče na mozak djece i njihovu sposobnost učenja, jer djeca pokušavaju da registruju sve što se oko njih dešava i prilikom miješanja zvukova često zaboravljaju naučeno.
Američki istraživači navode da djeca imaju veću potrebu za razumijevanjem govora u svijetu koji ih okružuje, zato što uče jezik slušajući druge, ali u isto vrijeme nisu osposobljeni da se nose s tim.
“Buka koju registruju deca u bučnom okruženju nije ista kao ono što čuju odrasli, oni pokušavaju da shvate sve što ih okružuje, što može negativno uticati na sposobnost učenja i pamćenja”, izjavio je doktor Leri Lebold.
Smanjena sposobnost učenja u bučnim okruženjima nije svojstvena samo maloj i djeci predškolskog uzrasta, već i adolescentima, navode istraživači.
Američka asocijacija za razvoj nauke preporučuje roditeljima da ne ostavljaju upaljen TV, radio ili druge elektronske aparate u prostorijama u kojima borave djeca, da govore jasno i koriste neverbalnu (facijalnu) ekspresiju kada komuniciraju sa djecom.