Započela šest runda pregovora između Beograda i Prištine. Analitičari: Bruxelles je bio previše optimističan i nije uzimao u obzir realnost na Kosovu.
U Briselu je u toku šesta runda pregovora između Beograda i Prištine, uz posredovanje predstavnika Evropske unije (EU).
Kako je potvrđeno iz više izvora, glavna tema sastanka jeste zajednica srpskih općina na Kosovu. Sastanak premijera Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hashima Thaçija započeo je nešto poslije 13 sati i još traje, a posrednica je visoka povjerenica EU za vanjsku politiku i sigurnost Ketrin Ešton.
Iz EU su upozorili da ‘vremena nema mnogo”.
Državni vrh Srbije utvrdio je ranije da u dijalogu sa Prištinom Srbija ostaje ‘opredijeljena za postizanje kompromisa, bez obzira na to što Priština do sada nije pokazala spremnost da razgovara na konstruktivan način’.
Direktor Instituta za politička istraživanja i razvoj KIPRED Ilir Deda izjavio je za agenciju Anadolija (AA) da je da je današnja runda razgovora, koja se bavi zajednicom srpskih općina, najteža u posljednje dvije godine.
‘Pozicije Srbije i Kosova u vezi s ovlaštenjima zajednice srpskih općina su dijametralno suprotne. Što se tiče Kosova, izgleda da ovdje vlada jedan potpuni društveni i politički koncenzus da asocijacija srpskih općina ne može imati izvršna ovlaštenja, nego samo ovlaštenja koja im pripadaju po Ahtisarijevom planu, u skladu s Ustavom Kosova i zakonima. Srbija, pak, želi da uz pomoć zajednice općina, a koja bi imala izvršna ovlaštenja, defakto stvori treći nivo vlasti i u perspektivi jedan entitet na Kosovu. To bi u dogledno vrijeme vodilo disfunkcionalizaciji Kosova i urušavanju Kosova’, kazao je Deda za AA.
Nadalje, Deda dodaje da u cijeloj priči ostaje EU koja ima stoj stav o sjeveru Kosova izložen u 10 ili 11 tačaka.
‘Prijedlog Brisela je neprimjenjiv za Kosova i za funkcionalnost Kosova. Sada možemo vidjeti kompleksnost situacije na sjeveru Kosova, pa i dozu naivnosti Brisela, gdje su mislili da Beograd i Priština mogu da riješe to uz dijalog. Bruxelles je bio previše optimističan i nije uzimao u obzir realnost na Kosovu’, napominje Deda, naglašavajući da, ipak, ne vjeruje da će doći do prekida dijaloga.