Međutim, sve je više i običnih ljudi, prvenstveno žena i djevojaka, koje redovno odlaze u kozmetičke salone po dozu ovog “otrova” kako bi izgladile nedostatke na svom fizičkom izgledu.
Iako je već odavno u upotrebi, stručnjaci su i dalje podijeljeni. Dok neki tvrde da je potpuno bezbijedan, za neke je botoks ili botulinum toksin štetan za zdravlje ljudi.
Paraliza mišića
Prof. dr. Naime Arslanagić, dermatovenerolog i predavačica na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, ističe da je botulinum toksin tvar koja se sintetizira iz Clostridium botulinum bakterija koje mogu uzrokovati ozbiljna trovanja hranom, a ako se odmah ne liječe, izazivaju smrt.
– Pročišćeni toksin, a potom ubrizgan u kožu, blokira acetilkolin receptore, što dovodi do privremene paralize mišića koji blokiraju prijenos impulsa na živce – pojašnjava Arslanagić.
Iako često kontroverzan i spominjan u negativnom kontekstu, botoks se, prema riječima naše sagovornice, u estetskoj hirurgiji i medicini koristi više od 20 godina kao “brisač” bora u zonama oko očiju i na čelu.
Protiv znojenja
Botoks se ne koristi samo za zatezanje bora. On je svoje mjesto našao i u ublažavanju prekomjernog znojenja.
– Efekti botoksa traju od tri do šest mjeseci. Ako se toksin ubrizga u pogrešno mjesto ili procuri u okolne mišiće, mogu se očekivati lošiji efekti u odnosu na stanje koje je bilo prije ubrizgavanja – naglasila je prof. dr. Arslanagić.
Glavobolja, mučnina, oticanje…
Tretmane botoksom prate nuspojave, među kojima su najčešće: mučnina, glavobolja, privremeno oticanje, modrice i bol na mjestu ubrizgavanja.
– Mnogi koji su se podvrgli tretmanu osjećali su slabost u mišićima, a to često ograničava kretanje mišića lica. Zbog toga je veoma važno na ovakve tretmane ići kod ljekara koji su ovlašteni da rade sa botoksom te koji imaju pozitivna iskustva – napominje prof. dr. Naima Arslanagić.