Ovo tradicionalno piće je naročito popularno u zimskom dobu, kada osim topline i energije donosi i obilje korisnih prehrambenih sastojaka, poput vitamina B-kompleksa (B1, B2, B3, B6 i B12).
Prvu bozu od kukuruza su spravili turkmenski doseljenici, još u VI stoljeću prije nove ere. Nakon dolaska iz Centralne Azije, koristili su je i kao piće i kao jelo, a tokom historije je postala neizostavna karika njihove kulture.
Iako može poslužiti i kao antiseptik, boza sadrži veliki broj korisnih bakterija; naročito je dobra za sportaše, trudnice, porodilje, smanjivanje stresa i opuštanje, pa čak i za osobe koje su oboljele od kolere ili pate od gojaznosti.
Uz objašnjenje da se u bozu miješa pšenica, lomljena pšenica, riža ili kukuruz – zavisno od regije, vlasnik najpoznatijeg brenda boze “Vefa Bozacisi” – Sadik Vefa, kazao je da održava porodičnu tradiciju i izvorni recept koji je naslijedio od njegovog pra-pradjeda hadži-Sadik Beya, čija boza je bila omiljena građanima Istanbula.
“Hadži-Sadik Bey je pripremao njegovu specijalnu, tamnu bozu, u podrumu porodične kuće, a zatim je u burencetu, onako svježu, na leđima iznosio i prodavao na ulicama Sultanahmeta, Sulejmanije i Beyazita… Nakon šest godina, odlučio se otvoriti vlastitu prodavnicu u historijskom distriktu Vefa, što je bila i prva specijalizirana prodavnica za bozu. Sve od tog vakta, pa do danas, ‘Vefa Bozacisi’ se poslužuje ljubiteljima boze bez ikakvih izmjena u kvalitetu, sirovinama ili načinu spravljanja,” kazao je Sadik Vefa u ekskluzivnom intervjuu za Anadolu Agency. Boza je, kako Vefa kaže i prirodno energetsko piće koja je prednost i šansa ne samo za Turke, nego i za cijeli svijet, jer za njom vlada stalna potražnja.
– Turisti iz Japana i Koreje su najveći ljubitelji boze –
Turisti takođe posjećuju ovo kultno mjesto, kako bi probali bozu i “velikim se čudom čude kako je očuvan ovaj okus, u njegovoj izvornoj formi,” kazao je Vefa i dodao da u njemu naročito uživaju Japanci i Koreanci.
“Turisti iz Evrope radije ‘jedu’ bozu kašikom, a često stave i malo pržene leblebije po vrhu,” kaže Sadik.
Turistički vodiči često navraćaju svoje grupe na ovo mjesto, čak i tokom ljeta, kako bi probali bozu. Osim u danima žalosti, ova je prodavnica uvijek otvorena za ljubitelje boze.
Na pitanje da li bi otvorili prodavnice u inostranstvu i promovirali tradicionalno tursko piće, članovi porodice Vefa kažu da su mnogi Turci nastanjeni u Njemačkoj po nekoliko puta zatražili otkup franšize.
“Potrudićemo se da omogućimo otvaranje podružnica u nekoliko regija, u predstojećim godinama. Naša distribucija po Turskoj obuhvata Ankaru, Adapazar, Duzce, Yalovu i Eskišehir, ali nam je cilj proširiti je. Osim toga, mnogo zahtjeva dolazi iz Njemačke, od građana turskog porijekla. Ispunićemo i njihove zahtjeve. Moramo potražnju zadovoljiti na određen način,” rekao je Vefa.
Najprije je cilj omogućiti franšize u Njemačkoj i Austriji, gdje živi veliki broj Turaka, a zatim proširiti posao i na zemlje u nešto hladnijem pojasu.
Međutim, sve je uslovljeno radom u punom kapacitetu, kaže vlasnik “Vefa Bozacisi” i dodaje da će se najprije potruditi da osigura dovoljnu proizvodnju i kapacitet.
Sadik je podsjetio da se boza pravila i u doba Osmanskog carstva, tokom pohoda i putovanja njegovih vojnika, kojima je davala snagu i energiju. Porodica Vefa je očuvala bozu, do danas, zbog čega ona predstavlja ne samo porodično, nego i kulturno naslijeđe.
“Naš slogan, upućen našim kupcima, glasi: Godine su mnoge iza nas, ali nas nikada nisu učinile starima. To je očigledno i kada se pogleda prag naše kuće, star 138 godine,” s ponosom dodaje Sadik.
– Kako se pravi boza? –
Iako su raznovrsni sastojci koji mogu poslužiti kao osnova za pravljenje boze, Vefa Bozacisi se već 138 godina pravi od kukuruza sorte ‘semolina’. Najprije se u kamenom žrvnju samelje sićušna “spica” koja raste u istočnim i centralnim dijelovima Anadolije.
Zatim se žitarica odvoji od njene ljuske (pljeve) i izdvoji se semolina, koja se kuha. Nakon što se iz kuhanja izdvoji debeli sloj kaše, potapa se u vodu i filtrira. Odvaja se dio potreban za dnevnu upotrebu i zasladi sa tek 20 posto šećera. Konačno, ta se smjesa fermentira, a potom poslužuje ljubiteljima boze.
Od oca do sina, “Vefa Bozacisi” je prva prodavnica u historiju u kojoj se boza prodaje već 138 godina, u istanbulskom Vefa distriktu.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.