Proteklu nedjelju novinarska ekipa vašeg web-portala “Bošnjak-KS” posjetila je grad Novi Pazar te je imala niz prilika upoznati se sa društveno-političkom situacijom u tom gradu kao i sa mnogim poznatim i uglednim javnim i političkim ličnostima kao i vjerskim prvacima u Sandžaku, poznatim piscima, intelektualcima, sportistima, muzičarima te mnogih drugih.
U nizu reportaža, promocija i intervjua koje očekuju naše vjerne čitaoce tokom ove nedjelje vjerujemo da ćemo malo bolje upoznati naše drage Bošnjake iz Sandžaka sa kojima se družimo tek kada su razni praznici u pitanju te je cilj ovoga našeg putovanja upravo činjenica da se Bošnjaci Kosova moraju svojski truditi da imaju više saradnje u intelektualnom, umjetničkom, obrazovnom ali i svakom smislu sa onima koji su im najbliži a to su, svakako, Bošnjaci koji žive u Sandžaku.
Da li uopšte pamtimo da li su neki poznati bošnjački politički prvaci došli da posjete Bošnjake Kosova i zapitaju se kako oni žive na Kosovu, osim svakako uvaženog Muftije sandžačkog Muamera efendije Zukorlića koji je svakog Ramazana naš dragi i čest gost, a sa druge strane se pitamo kada su naši ovdašnji bošnjački politički predstavnici posjetili sandžačke gradove, a posebno Novi Pazar?
Dakle, ovim serijalom priča pokušaćemo da, kako smo istakli, približimo stavove i mišljenja Bošnjaka Sandžaka onim Bošnjacima Kosova koji su geografski “tako blizu” a institucionalno, obrazovno, kulturno – umjetničko, sportsko i dr “tako daleko”.
S obzirom da kultura, umjetnost i sport ne poznaju granice naš serijal o Sandžaku, a posebno o Novom Pazaru počinjemo jednom izuzetno emotivnom pričom o zbirci priča, tj prvijenca gospođe Hafize Džanković nazvanoj “Bajram u Beogradu” koja dugo godina živi u Beogradu a čije je porijeklo vezano za Sandžak i Novi Pazar i koja je izazvala veliko interesovanje, ne samo Novopazaraca već i mnogobrojnih gostiju iz drugih gradova te je svečana sala gradske biblioteke bila premala da primi sve one koji su željeli da upoznaju ovu mladu i darovitu književnicu.
Recimo da njene kratke priče obuhvataju događaje zabilježene u njenoj ranoj mladosti, poput fragmenata zapisanih u vremenu, na prostoru između avlije i gradske čaršije koji govore o čaršijskom životu satkanom u nekoliko priča i karakternih likova.
One govore o autentičnom tematskom okviru koji autorica stapa u složeni kulturološki mozaik koga, naročito na Balkanu, čine naša česta razočarenja sudbinom ljudi, država i sistema u koje ih je vremeplov života uvukao. Promociju knjige su u ulozi domaćina ispratili autorica knjige Hafiza Džanković, Enes Nikšić u ulozi moderatora, profesor književnosti Husna Hasanović, novinar i publicista Jasna Ramčić kao i recenzent knjige mr. Redžep Škrijelj.
Upravo iz recenzije mr. Redžepa Škrijelja izdvajamo: Svježa i konvencionalno neobavezujuća tematika fundirana na specifičnom interesovanju za običaje, ljude i sudbine jasno govori o Hafizinom pripovjedačkom svijetu koji plijeni pitkošću i lahkoćom izraza.
U kontekstu stilistike ovih priča vidljiva je jasna deskripcija, slikovitost, živost i realističnost koje upotpunjuju njihovu razvojnu dinamiku koja nastaje na obalama plahovite Raške i seže do prostranog konteksta beogradsko-stambolske kaldrme.
Dijalog je, također, kao stilska kategorija, veoma zanimljivo zastupljen: ponekad u funkciji razmjene mišljenja i nužnih kontakata njenih protagonista, dok je sam sižejni tok umetnut u formu monologa što ovo štivo čini i psihološkim, a mnoge ispričane epizode i kratkim tragedijama. Možemo ih, dakle, čitati i razumjevati na više načina: najprije zbog utiska da je svaka od ovih priča najava trijumfa dobra nad zlom, nasiljem, patnjom i muhadžirlukom koji je tijekom minulog vijeka postao bošnjačka sudbina.
U vremenskom fluidu svih ovih priča egzistiraju stara i lijepa bošnjačka imena kao što su Hajrija, Hasib, Šeho, Vako, Sulejman, Šefika, Šaban, Ajša i mnoga druga koja ovom delu daju rembrantovsku svjetlinu uspješnoj sintetiziranosti svih likova Hafizine narativne poetike. Okosnicu priča čine i nostalgične slike ljudskih seoba koje je točak sudbine odveo u Tursku. To su likovi koje Hafiza Džanković provlači kroz sadržaj nekoliko priča ne propustivši da naglasi njihov mentalitet, jezik i običaje a takođe da ih tretira kao dio tužne prošlosti koja izaziva naše duboko sažaljenje o sudbini i surovosti ljudske migracijske prirode.
“Bajram u Beogradu” nosi biljeg jednostavne i objektivne priče o životu na ovom svijetu, prepunom konflikata i ideoloških nesporazuma koje je, ponekad, konkretizovan u u “sukobu svijetova”,izvještačenosti i borbi interesa. Isti nam je srušio san o nekadašnjoj prelijepoj Jugi i to je jedan od razloga da prihvatimo Hafizine priče i njen cjelokupni narativni diskurs. On budi nostalgično sjećanje na maglovitu prošlost u još neizvjesniju budućnost – ističe mr Redžep Škrijelj.
Inače, promociji knjige “Bajram u Beogradu” u svečanoj sali gradske biblioteke u Novom Pazaru, između ostalih, prisustvovali su mnoge javne i političke ličnosti grada kao i eminentni naučni radnici poput doktora filozofije Šefketa Krcića i nekoliko njegovih kolega. Čini se da je najemotivniji trenutak na pomenutoj promociji bio dolazak dvije djevojčice u bosanskoj nošnji koje su prisutnima podjelile bombone i čokolade baš kao u vrijeme najvećeg muslimanskog praznika – Bajrama te dobile ogromne aplauze prisutnih.
Potrebno je istaći da su nekoliko priča, odnosno odlomke iz knjige prisutnima čitale studenkinje tamošnjeg Univerziteta.
Takođe, sva kulturno-umjetnička dješavanja poput pomenute promocije knjige Hafize Džanković ,,Bajram u Beogradu“ upriličena su u povodu 20. novembra kada Bošnjaci Sandžaka slave nacionalni praznik Dan Sandžaka o kome govori neka naša naredna priča.
pripremio: Vinetu Ganić