Kako piše web portal sandzakpress, blizak sandžačkom civilnom sektoru, ovih dana u zavladalo je „alarmantno stanje“, a razlog su, pojedni donatora među kojima je i USAID, koji žele uskratiti finansijsku podršku nevladinim organizacijama.
Već nekoliko godina, donatori koji su najvećim dijelom prisutni u ovom regionu, prije svega, USAID, odlučili su da izmjesti svoju regionalnu kancelariju u Kraljevo, rukovodeći se svojom donatorskom politikom.
„Takva odluka ne treba da bude razlog, da se određene nevladine organizacije, a prije svega URBAN IN, kojim rukovodi Aida Ćorović, čude takvom odlukom.
Za Sandžak bi to nepovoljna odluka, a nejedinstven, politički podvojen i nesposoban civilni sektor, nema apsolutno moralno pravo da reaguje na takve odluke, a ponajmanje Aida Ćorović, kompromitujuća persona iz famoznog „ženskog“ civilnog sektora iz Sandžaka“ – ističe portal sandzakpress i dalje ističe:
„Posljednjih nekoliko godina vlada opšta anarhija u civilnom sektoru, upravo zahvaljujući aktivnostima nevladine organizacije URBAN IN, koja janičarskim odnosom prema svojim kolegama, pokušava da degradira i minimizira sve aktivnosti, organizacija civilnog društva koje djeluju u Sandžaku. Onog momenta kada se ugrožava finansijska podrška ovoj organizaciji, pristupa se kreiranju, nekakvog ambijenta, koji treba da oslika „zajediništvo“ i „kolegijalnost“ u jadnom civilnom sektoru u Sandžaku, kroz podršku nekakvom pismu, memorandumu o saradnji i još jednom od mnogih poziva na „sastančenje“ nevladinih organizacija iz Sandžaka. Donatori se povlače zahvaljuči neviđenoj politizaciji civilnog sektora, poznate su aktivnosti određenih osoba, koje se u medijskom eteru Srbije, spominju samo kada treba nasrnuti na lik i djelo muftije Zukorlića, ne razmišljajući u tom trenutku kakvu štetu nanose civilnom sekotru. O korupciji, političkom zapošljavanju, kupovini radnih mjesta, i koje kakvim drugim nečasnim radnjama, civilni sektor ćuti, a njihovi autentični ženski predstavnici, oličeni u liku Aide Ćorović ne žele javno da govore o tome.
Kada se carska „uvrijeđena dama“ URBAN IN doterala do duvara, kada su donatori odbili podržati prazne projekte i time uskratili stotine hiljada eura, „maloj nevladinoj organizaciji“ odmah se pristupilo traženju podrške drugih nevladinih organizacija. Sa punim pravom donatori okreću leđa Sandžaku, ostavljajući tako bogati civilni sektor, na merhamteski šalter. Krivicu za takav odnos snose upravo oni koji pokajničkim pismom traže podršku svojih kolega. Civilni sektor u Sandžaku nije ženski, ne čine ga instrumentalizovani pojedinci, dobro poznati svima nama, civilni sektor je širok i sastavljen od mnogih nevladinih orgabnizacija, pojedinaca, koji hoće da mijenjaju Sandžak, ali nažalost isti su bili u nemilost dotične, koja je svim svojim dobro poznatim karakteristikama omalovažavanja svojih kolega, nanijela nesagledivu štetu cijelom civilnom sekotru. Zato u ovom trenutku izostaje i podrška „pokajničkom pismu“ u kome treba „oprati i oprostiti“ sve grijehe dotične organizacije – ističe naš izvor iz sandžačkog civilnog sektora, koji je iz bezbjedonosnih razloga želio ostati anoniman, koji također kaže:
„Presedani i na današnjem sastanku sa viskom delegacijom Američke ambasade također nanose nesagledive posljedice civilnom sektoru. Donatori uviđaju blijede projekte, shvataju kapacitete i domete „glasnog govora“ dotičnih predstavnika i ne žele da podržavaju politički insinuirane aktivnosti nevladinih organizacija.
Ipak, nije dobro za Sandžak, ali odlaskom iz Novog Pazara određene međunarodne organizacije, skidaju okove ovdašnjih predstavnika, koji su imali neviđene uticaje na osoblje u ovim organizacijama i time nanosili, opet povlačimo štetu svima.
Mizerno je i bezobrazno tražiti podršku, a tek „uličarski“ voditi razgovore u ime civilnog sektora, sa kojim pravom, pitamo se!
Vrijeme je za ozbiljnu strategijsku koncepaciju, zajedinšto i podršku, ali ne od onih, koji rade sve, samo ne zajedništvo i kolegijalnost u civilnom sektoru.„