Bošnjački poslanik Ćerim Bajrami: Sporazum o pravosuđu u suprotnosti sa Ustavom

Do ove situacije je do šlo nakon postizanja briselskog sporazuma između Prištine i Beograda o pravosuđu na sjeveru zemlje.

Po po riječima poslanika nesrpskih zajednica, ovaj sporazum favorizuje Srbe, i ne predviđa ravnopravnu zastupljenost ostalih zajednica.

Ovo je rečeno na sastanku skupštinske Komisije za prava i interese zajednica, na kojem je prisustvovao i zamjenik ministra pravde, Lirak Çelaj.

Bošnjački poslanik Ćerim Bajrami, inače član odbora, kazao je tom prilikom da je taj sporazum u suprotnosti sa Ustavom, i da, prema saznanjima, na konkursu za sudije i tužioce na sjeveru ni jedan Bošnjak nije konkurisao, jer sporazum predviđa da se zaposle samo Albanci i Srbi.

U intervjuu za Radio Kosovo 2, program na bosanskom jeziku, Bajrami je kazao da se ne isključuje iz mogućnosti i obraćanje Ustavnom sudu po tom pitanju.


„Ja sam pitao za razlog zašto Bošnjaci nisu konkurisali, ali, jednostavno znaju da su ta mjesta rezervisana za Albance i Srbe. S obizorom da je to tako, za ostale manjinske zajednice nije bilo mjesta. Tražio sam od Ministarstva pravde da testira ovo, tako što će ostaviti po jedno mjesti u tužilaštvu i u sudu za pripadnike nevećinskih zajednica. A ne da se, ako oni nisu konkurisali, ta mjesta popune sa Albancima i Srbima, ili da im se kaže da se oni u nekom narednom konkursu prijave. Takođe smo ostavili mogućnost da ćemo podneti tužbu Ustavnom sudu“, kazao je on.

Bajrami je dodao da je obrazloženje ministarstva na ovo pitanje to da je ovo osnovni sporazum na osnovu kojeg srpski tužioci i sudije trebaju da pređu u pravni sistem Kosova, a da broj sudija i tužioca apsolutno nije ograničen, da je moguće da se on poveća, a to će omogućiti ostalim zajednicama da konkurišu.

„To nam na neki način daje nadu da postoji neka šansa. Ali, nažalost, s obzirom da nema Bošnjaka koji su konkurisali, realna je slika na terenu da mi zapravo nemamo ljude na sjeveru koji bi mogli da ispune 100 posto sve uslove za sudije i tužioce. A razlog tome je što tim ljudima do danas nije omogućeno da budu deo bilo kog pravosudnog sistema, i s toga nemaju potrebno iskustvo, i to ih hendikepira. A zašto nemaju? Jer nisu bili zapošljeni kao sudije ili tužioci. To je jedan dodatni problem“, kazao je Bajrami.

Zamjenik ministra, Çelaj, na sastanku skupštinskog odbora je kazao da Sporazumom o pravosuđu počinje integracija sudija i tužioca iz srpske zajednice u kosovski pravosudni sistem, a da je prvi korak u tom pravcu zapošljavanje 48 sudija i 15 tužioca. On je dodao da je trenutno na Kosovu ukupno 312 sudija, od kojih su šestoro iz srpske zajednice, devetoro iz bošnjačke, jedan je turske i njih dvoje su romske.

„Sporazum ne isključuje ostale zajednice i nije ograničen. Radi se o odnosu između Srba i Albanaca, ali to ne znači da se brojevi ne mogu ispuniti ostalim zajednicama“, kazao je Çelaj. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.