Zastupnici Parlamenta Bosne i Hercegovine raspravljaju o izmjenama Izbornog zakona, koje se odnose na grad Mostar.
Budu li usvojene izmjene Izbornog zakona u BiH, istovremeno s opštim izborima planiranima za oktobar, mogli bi biti održani i izbori u Mostaru, u kojem nisu održani ni lokalni izbori 2012. godine.
Usvajanje izmjena Izbornog zakona BiH posljednja je prilika da izvršna vlast provede presudu Ustavnog suda, a Mostaru omogući održavanje izbora.
Prijedlog Hrvatske demokratske zajednice je da grad bude jedna izborna jedinica, iz koje bi u Gradsko vijeće bilo birano 35 vijećnika.
Za Stranku demokratske akcije i Socijaldemokratsku partiju, koje traže više izbornih jedinica za Mostar, takav prijedlog nije prihvatljiv.
Kažu da zadire u Ustav i omogućava dominaciju Hrvata nad Bošnjacima.
“To bi bilo isto kao kada bi se dogovorili u Domu naroda da ukinu kantone, ili da donesu zakon kojim bi ukinuli entitete”, kaže Šefik Džaferović, zastupnik SDA.
Saša Magazinović iz SDP-a dodaje: “Rješenja kao što su ova današnja su unilateralni pokušaji da se zatruje predizborna kampanja i to je jedini razlog zašto je ovo u proceduri”.
Zahtjevi za smjene
Predizborna kampanja uveliko se preselila u parlamentarne klupe. Bogat dnevni red, s četrdesetak zakona i inicijativa, od kojih većina nema mnogo izgleda da bude usvojena.
Među njima je i prijedlog za smanjenje stope PDV-a.
Neizvjesna je i sudbina prijedloga da se plate i naknade izabranim zvaničnicima umanje.
No, prijedlozi su selili od Parlamenta do Vijeće ministara i vratili se nazad, bez izmjena. Na dnevnom redu su Savez za bolju budućnost, čiji je predsjednik nedavno smijenjen s pozicije ministra sigurnosti, a ovog je puta predložio inicijativu za smjenu SDP-ovih ministara – Zlatka Lagumdžije i Zekerijaha Osmića.
“Bošnjački obračun za što bolju startnu poziciju na izborima, to je svima jasno. Naravno da nećemo podržati, ali nije dobro koristiti takve stvari jer ostavljaju posljednice. Ova inicijativa je najbolja za razvaljivanje BiH”, kaže Drago Kalabić, zastupnik Stranke nezavisnih socijaldemokrata.
A razvaljivanje države najčešća je predizborna tema, od koje u konačnici, niko nema koristi.
Analitičari tvrde da političke partije sada pred izbore žele stvoriti privid da nešto rade.
“Imamo jednu apsurdnu situaciju da Vijeće ministara djeluje bez podrške Parlamenta i da je glavna tema smjene ministrara, vjerujući da im to može donijeti poene pred izbore”, kaže Srđan Blagovčanin iz Transparency Internationala.
A izbori su, podsjeća, blizu
“Ciklus od posljednjih izbora, sve partije su se nalazile u poziciji i opoziciji, pa je i odgovornost podijeljena”, kaže Blagovčanin.
U posljednjih nekoliko mjeseci, raspored snaga u državnom parlamentu znatno se promijenio. I iz sjednice u sjednicu, nije jasno ko je trenutno vlast, ko opozicija.