Katedra Slobodnog Uma nastavlja razgovore sa Albanskim intelektualcima u sklopu aktivnosti „Iz drugog Ugla“. Sljedeći sagovornik je Urim Ukimeri, koordinator sektora kulture Direktorijata za Kulturu Omladinu i Sport Opštine Prizren
-Postoje li tačke dodira između kultura bošnjačkog i albanskog naroda ?
Urim Ukimeri: Smatram da bošnjačka i albanska zajednica, imaju nekoliko dodirnih tačaka u oblastima kulture i folklora. Mogu se izdvojiti slični ili isti obredi, običaji, tradicionalna nošnja, način familijarnog života, pripovjedačko i pisano stvaralaštvo, način pripremanja jela i sl.
Što se tiče Prizrena u sredinama gdje su skoncentrisana bošnjačka i albanska naselja, može se reći da kulture ovih dva entiteta dopunjuju jedna drugu, i stvaraju harmoniju u izražavanju kulturnog diveziteta. Ove tačke dodira obično su izražene u projektima i tradicionalnim folklornim manifestacijama, likovnoj umjetnosti i u književnom stvaralaštvu. Mnogo zajedničkih dešavanja determinišu materijalno i duhovno stvaralaštvo, ovih entiteta, koji žive u Prizrenu i okolini.
– Koliko je od uticaja institucionalna podrška zajedničkim projektima Albanaca i Bošnjaka?
Urim Ukimeri: Finansijska podrška Opštine, zapravo Opštinskog direktorijata za kulturu, omladinu i sport, je jedan od značajnih faktora u približavanju i uzajamnom upoznavanju kultura ovih entiteta. Ovo je po gotovu uočljivo prilikom organizacije kulturnih manifestacija i tradicionalnih festivala izvorne muzike i folklora.
– Vaš komentar sa pozicije opštinskog zvaničnika za kulturu.
Urim Ukimeri: DKOS ima samo jednu budžetski stavku, subvencija i transfera, za podržavanje kulturnih aktivnosti. Manjinske zajednice, a među njima i bošnjačka zajednica, imju institucionalnu podršku u realizaciji svojih projekata, u očuvanju i kultiviranju svojih tradicionalnih vrijednosti.
Katedra Slobodnog Uma