“Film “Bosna ili smrt” je neispričana priča od 02. i 03. maju 1992. godine, historijskim danima od presudne važnosti za odbranu grada Sarajeva i države BiH.
O ovim sudbonosnim događajima u filmu svjedoče autentični učesnici, a po prvi put su dokumentovani, i iz sata u sat istraženi i analizirani detalji oko agresorkog plana završne operacije zauzimanja grada Sarajeva, te su prikazani neki do sada ne publikovani detalji. Također, film “Bosna ili smrt” prikazuje i nepoznate detalje od 03. maja 1992.godine koji su u javnosti poznati kao “Slučaj Dobrovoljačka”.
Sve te napadače od 02.maja 1992. Godine, srbijansko tužilaštvo je smjestilo u tzv. “slučaj Dobrovoljačka” zbog čega se vrši progon heroja odbrane BiH. Tek kad pogledamo film, ljudi će shvatiti koliko je moćna ta srbijanska artiljerija laži koja nas svakodnevno granatira lažima o navodnim zločinima nad “nedužnim agresorskim specijalacima”.
Možda izjavom Dobrice Ćosića: ‘Laganje je najbolja vrlina srpskog naroda… Mi lažemo da bi varali sami sebe, da tešimo druge, mi lažemo za oprost, mi lažemo da bi se borili protiv straha, lažemo da ohrabrujemo druge, lažemo da bi skrivali svoj i nečiji drugi jad. Laganje je oblik našeg patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Mi lažemo na kreativan, maštovit i inventivan način.’ Vezano za ovu Ćosićevu glupost upozorenje i napomena na narodnu mudrost koja kaže: ‘Ko laže taj i krade, a ko krade taj i ubija’, u istinitost koje smo se, u slučaju Srbije, više puta uvjerili.