Zbog konstantnog osporavanja bosanskog jezika u Republici Srpskoj, što se ogleda i u nedavnoj instrukciji Pedagoškog zavoda tog entiteta da se tokom eksternog vrednovanja učenika 9. razreda u osnovnim školama djeci koja ne govore srpski u posebnu kolonu upisuje „bošnjački jezik“, diljem ovog entiteta uskoro bi mogli uslijediti bojkoti nastave.
Domino-efekt
Potvrđuje nam to i Ramiz Salkić, potpredsjednik RS, koji kaže da se stanje komplicira u posljednje vrijeme.
“S obzirom na to da se bliži kraj školske godine, očekujem da će se Bošnjaci u mnogim mjestima pobuniti. U kontaktu sam s roditeljima iz Janje, koji su sinoć (preksinoć, op. a.) imali sastanak i koji su poslali dopis Ministarstvu obrazovanja. Oni će, u slučaju da im ne bude odgovoreno i udovoljeno njihovim zahtjevima za upisivanje bosanskog jezika, u četvrtak obustaviti nastavu u školi u Janji. Tako će se desiti i u Zvorniku, Doboju i mnogim drugim mjestima gdje Ministarstvo i Vlada RS bosanskom jeziku nasilno pokušavaju dati neki drugi naziv”, kaže Salkić.
Govoreći o instrukciji Pedagoškog zavoda, Salkić ističe da se razmišlja i o tužbama, ali i da se zatraži ocjena ustavnosti instrukcije po kojoj se mijenja naziv jezika jednog naroda. Konstatira da su razgovori s Ministarstvom obrazovanja i Vladom RS o ovom pitanju skoro pa uzaludni.
Rušenje historije
“Radi se o globalnoj politici negiranja Bošnjaka, negiranja bosanskog jezika. To je opredjeljenje cijelog političkog rukovodstva u Republici Srpskoj i oni na tome ustrajavaju”, navodi on.
No, žalosno je ponašanje visokih predstavnika međunarodne zajednice u BiH, kaže Salkić, konstatirajući da neki od njih idu na privatne slave kod predsjednika RS, kod osobe koja zagovara diskriminaciju i „rušenje“ bosanskog jezika.