Bolni bubrežni kamenci: Zbog čega nastaju i kako ih spriječiti


Simptomi kamenaca

Ljudi obično primijete simptome bubrežnih kamenaca tek nakon njihovog dospijeća u mokraćni trakt. Tada se javlja izrazita bol u donjem dijelu leđa, praćena neugodom u trbuhu ili preponama. Obično je poriv za mokrenjem češći, a samo mokrenje bolno. Uz to se može javiti mučnina i povraćanje. Budući da su bubrezi svojevrsni filteri krvi, kamenci nastaju od viška soli i minerala, a bol izaziva prolazak kamenaca kroz usku cijev mokraćovoda.

Dijagnoza

Bubrežni kamenci se rijetko dijagnosticiraju prije pojave jake bol, zbog koje pacijent obično odlazi na hitnu. Da bi se potvrdilo postojanje, potrebno je napraviti analizu mokraće i krvi koja će otkloniti sumnji na urinarnu ili spolnu infekciju. Rendgen, CT te ultrazvuk potvrdit će dijagnozu koju prate i visoke razine minerala u analizi krvi.

Izbaciti mliječne proizvode?

Gotovo 80 posto kamenaca sastoje se od kalcija, pa se stoga javlja mišljenja kako će pomoći izbjegavanje hrane bogate kalcijem – poput mliječnih proizvoda. Paradoksalno, studije pokazuje da će u prehrani sa smanjenim unosom kalcija doći do većeg rizika formiranja novih kamenaca. Ono što je dokazano da pomaže je smanjenje razina soli i natrija u prehrani.

Može li sam izaći?

Ako su kamenci mali, tada je osnovna liječnička preporuka uzimati veće količine vode – od osam do deset čaša na dan kako bi ga se potaklo da izađe. Ako je kamen manji od pet mm, tada su šanse da izađe sam veće od 90 posto. Ako je između pet i 10 mm, vjerojatnost da će sam izaći je oko 50 posto, piše WebMD.

Terapija ili operacija

Prva faza liječenja bubrežnih kamenaca je uzimanje lijekova iz grupe alfa-blokatora i diuretika. Oni opuštaju zidove mokraćovoda i olakšavaju prolazak kamena, a mogu spriječiti i formiranje novih kamenaca. Ipak, ako je kamen većih dimenzija lijekovi neće pomoći. Ako kamenac izaziva stalne bolove, infekcije, priječi protok mokraće ili se povećava, moguća je terapija litotripsija, šok valovima ili operacija.

Rizični faktori

Muškarci nakon 40-e godine života imaju najveći rizik dobivanja bubrežnih kamenaca, mada oni pogađaju i žene. Od zdravstvenih stanja povezanih s kamencima, kao rizični faktor navodi se povišen krvni tlak, povećane razine mokraćne kiseline te česte infekcije urinarnog trakta.

Prevencija

Da bi se spriječilo njihovo stvaranje, mora se znati što ih je uzrokovalo, što će otkriti liječnik. Osnovna prevencija je pijenje dovoljnih količina vode, kao i manji unos proteina koji povećavaju razine mokraćne kiseline u krvi. Imate li bubrežni kamen, smanjite unos kave, čaja, graha, zelenog lisnatog povrća, naranča i sira.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.