Otok ili bol u preponama mogu da ukažu na problem sa preponskom kilom. Može da se javi u desnoj ili lijevoj preponi, ili u obje istovremeno. Češće problem sa kilom imaju muškarci. Uglavnom se javlja kod osoba koje podižu veliki teret, a imaju slabiji trbušni zid. I traume kao što su saobraćajne nesreće ili ozbiljnije povrede mogu da budu okidač za pojavljivanje kile.
– Preponske kile se uvijek liječe operativno osim ako stanje pacijenta ne dozvoljava hirurški tretman – objašnjava dr Goran Ilić, hirurg KBC Zemun.
– U ovim slučajevima se preporučuje nošenje utega (pojasa) koje imaju zadatak da spriječe uklještenje ovih kila. Inače, uklještenje je najčešća i najteža komplikacija koja zahtijeva hitnu hiruršku intervenciju. Manifestuje se naglim uvećanjem obima kile i jakim bolovima. Operacija preponske kile se obavlja u lokalnoj, spinalnoj, epiduralnoj ili opštoj anesteziji.
Hirurški se rade klasične hernioplastike ili hernioplastike uz upotrebu mrežica (sintetski materijal). Ove druge se koriste najčešće kod većih kila i ponovne pojave kile na istom mjestu. U posljednje vrijeme rade se i laparoskopske operacije preponskih kila.