Sud Bosne i Hercegovine (BiH) je danas blokirao šest nekretnina, koje se nalaze u vlasništvu kosovskog biznismena Nasera Kelmendija, uključujući i hotel Casa Grande na Ilidži.
Odluka Suda se, takođe, odnosi na stan u Sarajevu i četiri kuće sa parcelam, koje se nalaze u sarajevskim naseljima Hrasnica i Butmir.
Tužilaštvo BiH sumnjiči Keljmendija za organizovani kriminal, odnosno za trgovinu drogom i ubistvo.
U prijedlogu Tužilaštva za blokadu imovine, upućenog Sudu BiH 13. maja ove godine, navedeno je da je Kelmendi novcem stečenim prodajom droge kupovao nekretnine na teritoriji Kantona Sarajevo.
U Tužilaštvu navode da će nakon podizanja optužnice u daljem postupku dokazivati da je Kelmendijeva imovina proistekla upravo iz činjenja ovog krivičnog djela, navodi se u prijedlogu.
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) je ranije pisao da Kelmendi posjeduje značajnu imovinu u BiH, ali i u Crnoj Gori i na Kosovu. CIN je, uz ostalo, objavio da je ovaj kosovski biznismen, 2009. godine, u Ulcinju investirao u gradnju hotela Casa Grande, te da u ovom crnogorskom ljetovalištu posjeduje više stanova.
Savezna centralna banka SAD je u junu prošle godine zatražila od crnogorskih vlasti da blokiraju Keljmendijevu imovinu. Zahtjev je stigao na dan kada je američki predsjednik Barack Obama u specijalnom izvještaju Bijele kuće označio Nasera Kelmendija stranim narkobosom, zbog čega je njegovo ime dodato na amaričku crnu listu. Predstavnici crnogorskih vlasti su nedavno izjavili da ne mogu blokirati Kelmednijevu imovinu, jer protiv njega u ovoj državi ne postoji optužnica.
Na osnovu Interpolove potjernice, koju je u septembru prošle godine raspisao Sud BiH na zahtjev Tužilaštva BiH, Keljmendija je uhapsila kosovska policija 5. maja ove godine. Tada je s njim uhapšen i Fuad Nikći, koji se u izvještaju Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) iz 2008. godine – Zločinačka organizacija Naser Kelmendi – opisuje kao jedan od vojnika Kelmendijevog klana.
SIPA je u tom izvještaju navela da se Kelmendi nalazi na čelu jedne od najbolje organiziranih zločinačkih organizacija, ne samo u BiH, već i u cijelom regionu. Kelmendijeva organizacija je, prema ovom izvještaju, umiješana u krijumčarenje droge i cigareta, trgovinu ljudima, pranje novca i lihvarenje.