Urinarna inkontinencija je kao trn u oku. Svakodnevno nošenje dnevnih uložaka, oprez kod svakog kihanja ili kašljanja, a da ne spominjemo kako ste češće na WC-u nego sa prijateljima na kafi…
Dnevni ulošci
Za one koji ne znaju, urinarna inkontinencija je nekontrolirano bježanje mokraće, koje najčešće pogađa žene (rjeđe muškarce) u starijoj životnoj dobi. No, inkontinencija se može pojaviti i kod mlađih žena. Tako se procjenjuje da od inkontinencije pati svaka četvrta žena u dobi između 35 i 45 godina, od kojih je rijetko koja svjesna da pati od ovog problema.
Većina žena uvjerena je, naime, kako su svakodnevno nošenje dnevnih uložaka, česti odlasci na WC noću i to što im “tu i tamo pobjegne” sasvim normalna stvar.
Nekontrolirano bježanje mokraće zapravo je čest i vrlo neugodan problem. Jačina urinarne inkontinencije može biti u rasponu od povremenog bježanja mokraće kad kašljete ili kišete pa sve do tako nagle potrebe da jedva stignete na WC.
Općenito govoreći, žene prije 60. godine ne bi trebale ustajati noću radi mokrenja, a nakon šezdesete, ne više od dva puta. Naravno, to nije zacrtano pravilo.
Važno je znati da urinarna inkontinencija nije bolest. To je simptom koji može biti uzrokovan svakodnevnim navikama ili fizičkim problemima.
Posljedica rađanja
Dva su glavna tipa inkontinencije:
– Stresna inkontinencija -Bježanje mokraće javlja se tek kod jakog napora ili kod kašljanja i kihanja. Kod stresne inkontinencije istjecanje mokraće dolazi bez najave, tj. dogodi se iznenadno. Od nje najčešće pate žene koje su više puta rodile.
– Urgentna (hitna) inkontinencija – Ovdje nije riječ o bježanju mokraće, već o iznenadnom i neodgodivom nagonu za mokrenjem. Može biti potaknut šumom vode, pranjem ruku, a može se pojaviti i u bilo kojem trenutku tokom spavanja.