Ključni svjedok Tužilaštva u postupku protiv 13 bivših pripadnika srpske paravojne formacije “Šakali” optužene za ratne zločine na Kosovu izjavio je da nije “psihološki spreman” da daje iskaz.
Zoran Rašković, bivši pripadnik srpske paravojne formacije “Šakali” koji se smatra ključnim svjedokom na suđenju 13 njegovih saboraca za ratne zločine počinjene 1999. godine u četiri sela na Kosovu, tražio je u ponedjeljak od suda da odloži njegovo svjedočenje jer nije spreman za ročište.
“Obavješten sam danas u 12:50 sat vremena prije početka suđenja da treba da svjedočim. Moja sposobnost da svjedočim je umanjena. Ne osjećam se psihološki spremnim”, rekao je Rašković na Specijalnom sudu u Beogradu.
Na zasjedanju suda u decembru 2011. godine, Rašković je detaljno opisao događaje kojima je prisustvovao u kosovskom selu Ćuška, gdje je ubijeno 44 civila kada su 14. maja 1999. godine selo napali “Šakali”, Teritorijalna odbrana i rezervni policajci.
On je u ponedjeljak i utorak trebalo da svjedoči o nasilju počinjenom u selima Pavlan, Zahač i Ljubenić.
Prema navodima Tužilaštva za ratne zločine Srbije, Toplica Miladinović, Srećko Popović, Slaviša Kastratović, Boban Bogićević, Zvonimir Cvetković, Radoslav Brnović, Vidoje Korićanin, Veljko Korićanin, Abdulah Sokić, Milojko Nikolić, Zoran Obradović, Dejan Bulatović i Ranko Momić odgovorni su za ubistva više od 100 kosovskih Albanaca počinjena tokom sukoba 1999. godine.
Međutim, neki od njih tvrdili su da se Raškovićevom iskazu ne može vjerovati.
“Duboko sam razočaran ovim sudom. Rašković nije bio u Pavlanu, već samo u Ćuškoj, a na kraju je otišao u Zahač. On je lažov i kriminalac. Ovo je sramota”, izjavio je optuženi Momić.
“Kako sud može da vjeruje ovom čovjeku? On je kriminalac. Optužen je za krijumčarenje droge sa 14 godina”, rekao je optuženi Popović.
Na početku suđenja, Rašković je bio zaštićeni svjedok, ali je kasnije tražio da mu se ukinu mjere zaštite, tvrdeći da je izložen prijetnjama i zastrašivanju Jedinice za zaštitu svjedoka (JZS).
Slične optužbe izneo je i u ponedjeljak.
“Tražim od ovog suda da me zaštiti”, kazao je.
“Treba mi zaštita jer su svi ti ljudi slobodni”, objasnio je on, komentarišući činjenicu da se bivši pripadnici “Šakala” brane sa slobode.
Postupanje JZS-a, koja je u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije, prema svjedocima kritikovale su brojne međunarodne organizacije, između ostalih Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), Savjet Evrope i Evropski parlament.