Bivši pripadnik obavještajne službe, Fadil Kajtazi, kaže da na Kosovu postoje stotine srpskih špijuna, ili agenata.
Prema njegovim riječima, svaki put kada srpska obavještajna služba podriva državu i ruski agenti imaju pristup Kosovu, ali ne direktno, prenosi Klan Kosova.
Kajtazi je ove izjave dao u emisiji “Posljednji čas”, televizije Klan Kosova, komentarišući ostavku direktora KIA-e (Kosovske obavještajne agencije).
“U zapadnom svijetu ostavka direktora može biti uobičajena. Što se tiče Balkana, ili u uslovima u kojima je Kosovo – to nije uobičajeno”.
Fadil Kajtazi kaže da je direktor koji je podnio ostavku u KIA-i imao problema sa upravljanjem komplikovanim sistemom.
“Imao je težak zadatak, postoji veoma složen sistem, tako da je bilo problema sa upravljanjem, direktor koji je dao ostavku to je učinio u teškoj političkoj situaciji u zemlji.”
“Kosovska obavještajna agencija ima oko 100 ljudi i nemoguće da je da se upravlja malim budžetom.”
“Mi imamo državu koja nas u velikoj mjeri ograničava.”
“U Ustavu Srbije, Kosovo i dalje figurira kao njihova država.”
“Srpska obavještajna služba ima i vojsku i vladine agenciju.”
“Samo srpska obavještajna služba ima budžet od milion eura i kada bi ukinuli takav budžet, to bi izazvalo velike poteškoće direktoru.”
“On nije bio pod pritiskom zbog nekoliko zahtjeva sa kojima nije mogao da se suoči. Nemoguće je da, uz ovako mali broj osoblja – obezbjedi zaštitu.”
“Ne mislim da KIA nije uspješna, iako su rad službe pratili skandali. Dok nadležni organi daju dobre ocjene KIA-i, ja ne mogu da kažem da nisu uspješni”.
“Ali opet, sa druge strane, može se reći da je neuspješna (KIA), zbog ograničenog budžeta i suočavanja sa (problemom) osoblja – to je preteško.”
“Imamo službu koja napada ovaj prostor. Agenda je prošla kroz četiri generacije. To je masivna obavještajna služba.”
“Srbija ima stotine špijuna na Kosovu”.
“Samo 90-ih negde oko 194 agenata je razotkriveno.”
“Politika treba da zna jednu stvar, to nije dobro raditi političkom životu Kosova.”
“Aktivnosti srpske tajne službe na Kosovu imaju ekonomski uticaj, vjerski itd.”
“Ipak, trebalo bi da bude kulture bezbjednosti unutar političkih aktivnosti kod bilo koga – bilo kod pozicije, ili opozicije.”
“Predsjednik nije bio u pravu – on je imao pravo da traži ostavku direktora, ukoliko bi se suočio sa lošim upravljanjem.”
“Po strani ostaje srpska obavještajna služba – svaki put kada sabotiraju našu državu, Rusi neće imati direktan pristup Kosovu, jer oni imaju veliku prohodnost u srpskim službama.”
“Na vrh AKI-ja mora da dođe osoba koja zna posao malo dublje i bez potrebe da odbije posvećenost poslu, kao što je to bio slučaj do sada.”
“Ali, na vrhu AKI-ja mora da bude i osoba koja ima šire znanje o ovoj oblasti”.
“Nije isti posao policajaca i obavještajnih službi. Rad obavještajne službe ima više dimenzija,” zaključio je Kajtazi u emisiji “Posljednji čas”, televizije Kljan Kosovo.