Bivši komadanti Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), Sami Ljuštaku i Rustem Mustafa – Remi, su među prvima koji će u ponedeljak 14. januara biti ispitani pred Specijalizovanim tužilaštvom Kosova za ratne zločine u Hagu.
Prethodno je njihov advokat Arianit Koci potvdio da su dobili poziv na intervju, da će se dobrovoljno javiti i da su spremni da razjasne sve okolnosti koje Kancelarija specijalizovanog tužioca istražuje.
Od 22. do 24. januara biće intervjuisan i Nazif Mehmeti, bivši visoki zvaničnik OVK-a. Bivši pripadnik Oslobodilačke vojske Kosova Remzi Šalja koga je Specijalizovano tužilaštvo u Hagu pozvalo na razgovor 17. januara odbio je da se odazove pozivu, i nalazi se u bekstvu.
Pored njih, na intervju je pozvana i bivša pripadnica OVK-a Raimonda Reci koja živi u Americi, potvrdila je sama Reci na Fejsbuku.
U Prištini su u prostorijama misije EU za vladavinu prava, EULEX, u decembru ispitani i Sokolj Dobruna, bivši predsednik suda OVK-a, kao i Safet Sulja, bivši pripadnik OVK-a. EULEX inače Specijalnom sudu u Hagu pruža logističku i operativnu podršku.
U Specijalizovanom tužilaštvu ne pružaju informacije o istrazi, ali dodaju da su svesni da pojedinci ili njihovi advokati daju izjave medijima u kojima kažu da su pozvani na razgovore u Hagu.
Kosovska Specijalizovana veća i Specijalizovano tužilaštvo sa sedištem u Hagu rade na istrazi zločina protiv čovečnosti, ratnih zločina i drugih krivičnih dela u vezi navoda iz Izveštaja Saveta Evrope 2011. godine. U tom izveštaju se dodaje da su zločine navodno počinili pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova u periodu od 1998. do 2000. godine.
Ova institucija, formirana nakon što je Skupština Kosova usvojila potrebno zakonodavstvo, postala je potpuno funkcionalna jula 2017. kada je usvojen Pravilnik o postupku i dokazima za vođenje krivičnog postupka.
Rukovodioci kosovskih institucija pozvali su sve one koji su dobili poziv na intervju da se odazovu, kako bi tako doprineli dokazivanju “čiste borbe OVK-a”.
Premijer Kosova Ramuš Haradinaj izjavio je u petak da Vlada Kosova nije obaveštena od Specijalnog suda za ratne zločine u Hagu o predstojećim ispitivanjima, te dodao da Vlada nema nikakvu ulogu u tome.
„Međutim, imamo zakonsko ovlašćenje da podržimo i pravno i finansijski i porodice u odbrani, što do sada niko nije tražio, ali ubuduće to možemo da uradimo ako se traži“, dodao je.
Na Kosovu su iz nezadovoljstva zbog formiranja ovog suda održani i protesti veterana OVK, a peticija sa više od 15 hiljada potpisa naterala je pojedine poslanike da pokušaju ukidanje suda u Skupštini Kosova, što je međutim, nakon žustre reakcije međunarodne zajednice, prošlo neuspešno.
Veterani i pojedini poslanici smatraju da ovaj sud treba da sudi svima za počinjene zločine na Kosovu, a ne samo, kako su rekli, jednoj etničkoj zajednici.