Na Balkanu će, prije ili kasnije, doći do mijenjanja granica, izjavio je bivši zamjenik šefa CIA-e za Balkan Steven Meyer u intervjuu za beogradske Novosti.
Kako kaže, nove granice će najvjerojatnije biti povučene u Makedoniji, ali i na Kosovu.
Balkan je prepušten sam sebi, smatra Meyer, jer Evropska unija nema rješenje, a SAD-u to i nije veliki interes. U intervjuu za “Novosti” govorio je i o izboru Aleksandra Vučića za predsjednika Srbije, rekavši da je on pametan i efikasan političar, a da Srbija traga za ekonomskim reformama.
– Poslije odbacivanja tužbe BiH protiv Srbije situacija bi mogla da postane nestabilnija, jer je upravo taj slučaj pokrenut od strane Bošnjaka, ne i drugog dijela – RS-a. Bošnjaci su sada razočarani i ljuti, a Srbi ushićeni. Ovo posebno otežava odnose između Federacije i RS-a – kazao je.
Odgovarajući na pitanje da li postoji šansa da RS i predsjednik Dodik ostvare bolje odnose sa američkom administracijom, Meyer navodi da će to biti veoma teško, možda i nemoguće.
– Ambasada SAD-a u Sarajevu i State department nisu promijenili politiku u Bosni već 25 godina, oni i dalje vide kao jedino rješenje da BiH bude jedinstvena i multietnička. Washington je slijep za promjene uvjeta i potpuno budalasto smatra da supersile ne prave greške. Za razliku od mnogih političara u regionu, Dodik se neće povinovati zahtjevima SAD-a. Situacija će ostati kakva i jeste – zaključuje Meyer.
Kaže da eventualna promjena granica između Albanije i Makedonije može dovesti do stvaranja veće Albanije, ali da to ne bi imalo podršku SAD-a.
– Ipak, važno je imati na umu da Washington više nije previše zainteresiran za Balkan. Trumpova administracija neće posebno reagirati ako se ove promjene dogode mirnim putem, slično načinu na koji je, recimo, Crna Gora došla do nezavisnosti – kaže ovaj analitičar.
Ističe da “ako Crna Gora i Kosovo mogu tvrditi nezavisnost, smanjena Makedonija bi mogla također. Ali to možda nije najbolji pravac djelovanja za tu – manju Makedoniju. U tom slučaju bi za njih bilo mudro i da razmotre federalnu zajednicu sa Srbijom”, analizira Meyer situaciju u Makedoniji.