Ubijeni osumnjičeni za napad na baptističku crkvu u teksaškom gradu Sutherland Springs, u kojem je usmrćeno najmanje 26 ljudi, a 20-ak ranjeno, identificiran je kao bivši američki vojnik, 26-godišnji Devin Patrick Kelley, prenosi AP.
Kako se navodi, on je iz predgrađa San Antonija, udaljenog 40 kilometara od Sutherland Springsa.
AP prenosi da nije zabilježeno da je povezan s nekom terorističkom grupom, a u toku je istraga postova koje je Kelley objavljivao na društvenim mrežama.
The Guardian je objavio da je Kelley bivši pripadnik Američkih zračnih snaga, koji je osuđen na vojnom sudu za napad na suprugu i kćerku.
Nečasni otpust
Glasnogovornica Američkih zračnih snaga Ann Stefanek kazala je da je Kelley primljen u Zračne snage 2010, a da je osuđen za napad 2012. godine. Proveo je godinu u zatvoru, a smanjen mu je i čin. Godine 2014. otpušten je iz vojske zbog lošeg ponašanja.
Kelley nije zvanično imenovan kao osumnjičeni, ali su ga dva zvaničnika, uz uvjet anonimnosti, za AP identificirala kao napadača.
Nakon pucnjave u baptističkoj crkvi u Sutherland Springsu guverner Texasa rekao je da je 26 mrtvih, a predsjednik Donald Trump iz Japana je osudio “strašan” zločin.
“U ovoj fazi imamo 26 života koji su izgubljeni. Ne znamo hoće li taj broj rasti”, rekao je guverner Texasa Greg Abbott na konferenciji za novinare, govoreći o “najgoroj masovnoj pucnjavi u historiji” njegove države.
Ubijeni vjernici
Žrtve su stare od pet do 72 godine. Među njima je i 14-godišnja kći pastora te crkve, rekao je potonji za televizijsku mrežu ABC News. Pastor nije bio u crkvi u vrijeme napada.
Predsjednik Trump, koji se nalazi u Japanu, drugog dana azijske turneje osudio je “strašan” pokolj.
“Srce nam je slomljeno. U suzama i boli budimo jaki”, izjavio je u Tokiju, prenosi Hina.
“Taj đavolji čin izveden je dok su žrtve i njihove porodice bile u svojoj bogomolji”, rekao je ogorčeno.
Napadač je nosio jurišnu pušku i neprobojni prsluk, rekao je ranije načelnik teksaške policije Martin Freeman.
Nepoznati motivi
Dodao je da osumnjičenikov identitet nije “sigurno utvrđen”. Riječ je o “mladom bijelcu u dvadesetima” koji je bio “odjeven u crno”, rekao je. Uspio je pobjeći, ali je poslije pronađen mrtav u svom automobilu. Ne zna se je li se ubio ili je neko pucao u njega.
Motivi napada zasad nisu poznati. Američki mediji pišu da je napadač bivši vojnik, 26-godišnji Devin Patrick Kelley, koji je otpušten iz Zračnih snaga nakon postupka na vojnom sudu 2014. godine. Živio je u predgrađu San Antonija, velikog teksaškog grada udaljenog 50-ak kilometara.
Pucnjava se dogodila na osmu godišnjicu pokolja u vojnoj bazi Fort Hood u Texasu 5. novembra 2009, kada je vojni psihijatar Nidal Hasan ubio 13 ljudi, za što je osuđen na smrtnu kaznu, koju još čeka.
U Sjedinjenim Američkim Državama svake godine od vatrenog oružja smrtno strada više od 33.000 ljudi, među kojima 22.000 dignu ruku na sebe, pokazuje nedavna studija. Rasprava o zakonu o nošenju oružja, izuzetno pomirljiva, povede se nakon svake veće pucnjave.
Unatoč tome, malo je konkretnih mjera za suzbijanje ovakvih pojava, uglavnom zbog utjecaja moćnog oružanog lobija, Nacionalne udruge za vatreno oružje (NRA).