Bitka za Košare, za ove vrijedne ratnike, bila je samo uvertira do konačne pobjede. Ova bitka je prvobitno imala sveti cilj, a to je razbijanje veštačke granice koja razdvaja Albance u dvije odvojene države. Osim psihološkog efekta podizanja borbenog morala, razbijanje granice će imati efekat političke, ali i vojne materijalizacije, jer će stvoriti prednost za povezivanje, snabdijevanje oružjem, i lakše kretanje boraca za slobodu, koji su bili sa obe strane granice,” saopštila je Vlada Kosova na svom sajtu da je juče održana ceremonija odavanja počasti poginulom pripadniku OVK, Xhemajlu Fetahaju na 16. godišnjicu Bitke na Košarama.
Događaju su prisustvovli članovi porodice Fetahaj, veterani OVK, stranački lideri, predsjednici kosovskih opština, pripadnici 138. brigade i “aktivisti nacionalnog pitanja”.
Pod pokroviteljstvom premijera Ise Mustafe, na 16. godišnjicu bitke na Košarama, a u okviru kosovske manifestacije Dani orlova 2015, kojom se obilježava sjećanje i poštovanje za ratnike Košara, juče je u Prištini održana “Spomen akademija” posvećena junaku koji se borio podno albanskih Alpa i još jednom kosovskom mučeniku – zamjeniku komandanta Gjemajlu Fetahiju”, a u ime Vlade Kosova, govorio je zamjenik ministra za administraciju lokalne samouprave u Vladi Kosova Ljubomira Marića – Bajram Gecaj, koji je istovremeno i savjetnik premijeru.
Uz podsjećanje na patriotizam Fetahaja i njegov život u mnogobrojnoj pećkoj porodici sa tradicijom i kulturom drevnog patriotskog Dukađinija navodi se da se ovaj Pećanac od rane mladosti obrazovao uz ideale da se Kosovo oslobodi od Srbo-slovenskih osvajača, te da je još 1981. godine učestvovao u studentskim demonstracijama, upozoravajući na uništenje veštačke tvorevine Jugoslavije.
Za nas koji smo živjeli kroz ovo vrijeme, rekao je Gecaj, jasno je da je bilo veoma teško i opasno u to vrijeme da se formiraju i da djeluju ilegalne grupe, ali je Xhemajl Fetahaj činio ono što je potrebno i suštinski da djeluje bez oklijevanja. Organizovao je mnogo akcija u Peći i okolini, učestvovao u pisanju anti-državnih slogana u svojoj podršci ideji za Republiku Kosovo, rekao je Gecaj.
U svom dugom govoru o zaslugama i herojstvu Fetahaja, kako kosovski Albanci gledaju na Fetahajevo djelovanje, Gecaj je dalje podsjetio da je Fetahaja komunističko-slovenski režim otkrio i uhapsio zajedno sa bratom Demom i drugovima i osudio na šest godina zatvora, a potom ga je srpska soldateska osudila i drugi put, zbog čega je bio primoran da ode u Zapadnu Evropu.
“Na Zapadu, takođe, Xhemajli neće zaustaviti svoje aktivnosti na nacionalnom nivou. U Njemačkoj je uvijek bio tamo gdje je bilo potrebno: politička organizacija, demonstracije, peticija njemačkoj vladi, sastanci pomoći OVK i narodu u cjelini i na kraju, odgovoran je i za mobilizaciju sunarodnika iz Njemačke za kosovski rat,” listao je zasluge Fetahajeve Gecaj, naglasivši da je ovaj junak Košaraimao i vodeću ulogu u stvaranju Oružanih snaga Kosova.
Na samim Košarama, Fetahaj je u jedinici “Delte”, čiji su članovi bili Albanci iz različitih djelova albanskih zemalja, kao i iz inostranstva, kao zamjenik komandanta igrao veoma važnu ulogu da reorganizuje i repozicionira snage, a sa ciljem promovisanja i postizanja još veće efikasnost u direktnoj frontalnoj borbi, pokazujući se kao pravi vojni strateg u ratu sa neprijateljem.
“Uvjeren da slobodu svog naroda ne može dobiti bez krvi, ne samo 31. maja 1999. godine, uslijedio je i niz nezaustavljivih akcija između OVK i srpskih neprijatelja, kao i neuništivu akciju satima protiv okupatora Xhemajl Fetahaj, zajedno sa Milazimom Shalom žrtvovao se na oltaru slobode da nikad ne bude zaboravljen,” naveo je dalje Gecaj, saopštava vlada.