Povećan unos folata otkrivenih u salati, špinatu, šparogama, peršinu, brokuli, cvjetači, repi i leći može smanjiti rizik od raka debelog crijeva, zaključak je još jednog u nizu sličnih istraživanja.
Istraživački tim pod vodstvom dr. Victorije Stevens, direktorice laboratorija pri American Cancer Society, istražio je vezu između unosa folata i prevencije raka debelog crijeva na grupi od 99.523 osoba.
Utvrdili su da unos visoke razine folata putem salate, špinata, šparoga, repe, zelja, peršina, raštika, brokule, cvjetače i leća može smanjiti rizik od raka debelog crijeva.
Povrće koje njeguje i štiti crijeva – zašto je tako dobro:
Špinat je pravi rudnik vitamina C i beta-karotena, važnih antioksidansa koji imaju ulogu u smanjenju količine štetnih slobodnih radikala u organizmu. Svoju karakterističnu zelenu boju duguje klorofilu, a krcat je dijetalnim vlaknima. Mladi špinat sadrži manje vlakana od starijeg, što znači da trebate paziti koju vrstu kupujete.
Brokula sadrži tvar sposobnu za uništavanje stanica koje omogućavaju rast stanica tumora. Brokula sadrži betakaroten, vitamin C i vlakna, a svi su borci protiv raka. Kao i drugo zeleno lisnato povrće, brokula sadrži velike količine kalcija.
Cvjetača ili karfiol vrlo je zdrava kupusasta biljka. Cvjetača je gotovo bez masti, ima vrlo malo ugljikohidrata i općenito kalorija, a sadrži fitonutrijente. Cvjetača je odlična zamjena za krompir na vašem tanjiru. Jednakog je okusa, ili približno sličnoga, ali sadrži puno manje kalorija, a više hranjivih tvari.
Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu Gastroenterology.