U toku su posljednje pripreme za Marš mira, pješački pohod u čast na žrtve srebreničkog genocida, koji u nedjelju ujutro kreće iz Nezuka. Ove godine planirane su i neke novine, a najvažnija je da će kolonu učesnika, u Memorijalni centar Potočari, 10. jula uvesti oni koji su preživjeli stravični marš smrti 1995. godine.
Detalj sa Marša mira prošle godine FOTO: FAKTOR Detalj sa Marša mira prošle godine FOTO: FAKTOR
Organizatori su najveći dio posla već završili, a ostalo je samo da se pokosi trava na nekim dijelovima trase, kojom će učesnici ići.
– Do sada imamo oko 2.500 prijavljenih. Očekujemo neke organizovane grupe iz Kantona Sarajevo i Hercegovačko-neretvanskog kantona da potvrde broj učesnika, a njih bi trebalo biti oko dvije hiljade. Iskustva iz prethodnih godina su da najviše prijava imamo baš u posljednjoj sedmici, tako da ćemo sigurno imati više od šest hiljada učesnika – kaže glavni organizator Marša mira Munir Habibović.
Svoje učešće najavila je grupa od tridesetak doktora i medicinskih radnika iz Irana, grupe iz Turske koje će brojati oko 1.500 ljudi, dok pojedinačnih prijava ima iz praktično svih evropskih zemalja, SAD-a…
– Islamska zajednica naših ljudi iz Švicarske, uglavnom omladine, nam dolazi prvi put. Oni su skupili novac za izgradnju jedne spomen česme na Budaku, gdje prolazi kolona Marša mira. Tu je pronađena i velika masovna grobnica, koja će sada biti obilježena spomen pločom i hajr česmom – priča Habibović.
Podsjećamo, Marš mira je pješački pohod u čast na žrtve srebreničkog genocida, koji je izvršen u julu 1995. godine. Više od 8.000 muškaraca i dječaka ubile su agresorske srpske snage, a najveći broj preživjelih prošao je trasu smrti od Potočara ka slobodnoj teritoriji u Nezuku kod Tuzle, dugu oko 100 kilometara.
– Ove godine smo vratili trasu na onu originalnu iz 1995. godine i proći ćemo lokalitetom gdje je pala ta famozna bukva, gdje smo za jedan dan izgubili više od 1.000 ljudi, a preko 1.000 ih je ranjeno. Ta trasa preko Kameničkog brda, prokopana je u dužini od 13 kilometara, veoma je zahtjevna i tu će se učesnici kretati u koloni po jedan. Da bi omogućili kretenje ovim potezom prvi put od 1995. godine, uz pomoć Ambasade SAD-a, deminirano je 30.000 metara kvadratnih zemljišta – kaže Habibović.
Riječ je o trasi iznad sela Kamenica, koja počinje kilometar poviše sela na Kameničkom brdu. Tu će prvi puta ove godine biti održan i historijski čas, u sklopu kojega će oni koji su preživjeli taj pad bukve, učesnicima ispričati svoja iskustva.
– Sa Kameničkog brda trasa se spušta preko osam potoka i sve su usponi i padovi. Sve to je ručno iskopano da bi se moglo hodati. Odatle se izlazi na Buljim, pa prema Jaglićima, gdje se nalazi livada gdje smo se 1995. godine postrojavali. Upravo tu će se ove godine učesnicima obratiti američka ambasadorica Maureen Cormack. Od te livade se nakon kilometar hoda kolona uključuje na staru trasu prema Šušnjarima, koja vodi dalje ka Potočarima – objašnjava Habibović.
Kolona u Potočare stiže 10. jula u popodnevnim satima i svi učesnici će dan kasnije biti na dženazi žrtava genocica, koja se tradicionalno organizira 11. jula.
– Oni koji su preživjeli marš smrti dobit će posebne majice, da bi bili prepoznati, i prvi put dobili tu čast da na čelu kolone uđu u Potočare – zaključuje Habobović.