BiH: Ljudi obolijevaju, krave daju krvavo mlijeko

Starački dani

Još ratne 1993. godine „Elektroprijenos“ iz Banje Luke kroz ovo naselje je “provukao” dalekovodnu mrežu bez ispunjavanja odgovarajućih kriterija, a situaciju je dodatno zakomplicirao „Elektroprijenos BiH“, koji je nakon rata obnovio dalekovodni vod koji služi za transport, odnosno izvoz električne energije prema Ernestinovu u Hrvatskoj i dalje prema Mađarskoj.

Aco Simić (80) vjerovatno je najugroženiji mještanin Marković-Polja zbog elektromagnetskih zračenja. Na njegovom imanju, koje nije velike površine, nalazi se čak pet dalekovodnih stubova.

– Strašno. Cijeli život teško sam radio i planirao staračke dane provesti uz uzgoj stoke. Zbog zračenja sve je propalo. Kravlje mlijeko bilo je puno krvi, a vremenom su se krave, praktično, osušile i uginule. Prije toga uginule su svinje, kasnije i kokoši. Ovdje su radili bezbroj ispitivanja, stručnjak iz Sarajeva rekao nam je da ne smijemo pojesti ni jaje koje snesu kokoši, sve zbog zračenja. Oboljela mi je i kćerka Dušanka. Nemam kome više da se obratim – izjavio je Simić.

Prva mjerenja u ovom slučaju radila je kompanija “Excellent” iz Sarajeva, odnosno njen direktor, inžinjer elektrotehnike Salko Maksumić sa svojim timom inžinjera.

U izjavi za “Dnevni avaz”, on je pojasnio da je u Marković-Polju sjecište dva dalekovoda, onoga 400-kilovoltnog koji ide iz Dalmacije, preko Hercegovine, Sarajeva, Tuzle… do Ernestinova u Hrvatskoj, te drugog, 110-kilovoltnog koji spaja TE Ugljevik i Banju Luku.

– Simići su nenormalnosti primijetili najprije na životinjama. A kada je njihova kćerka dobila leukemiju, intenzivno se počelo sumnjati da je uzrok svega zračenje s dalekovoda. Pozvali su mene da izvršim mjerenja, a dobili smo rezultate koji pokazuju da se vrijednosti električnog polja u pojedinim zonama dvorišta opasno približavaju graničnim vrijednostima koje preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija – kaže Maksumić.

Pokušaj negiranja

Kako pojašnjava, njegov nalaz praktično je potvrdio da Simići moraju ograničiti kretanje na dio dvorišta ako žele ostati u zoni gdje je elektromagnetno polje ispod granične vrijednosti.

– Živjeti u takvoj zoni rizika je problematično – kaže Maksumić.

On dodaje da su nakon toga nadležni iz tadašnjeg „Elektroprijenosa“ iz Banje Luke pokušali oboriti nalaz, u strahu da će nakon ovog slučaja drugi građani koji imaju slične probleme tražiti odštetu, čime bi „Elektroprijenos“ bio suočen s velikim finansijskim troškovima.

Ribe stradale od eksplozija

Ramiz Kulović, mještanin Marković-Polja, preko čijeg imanja ide dalekovod koji je postavio „Elektroprijenos BiH“, također ističe da ima velike probleme u svakodnevnom životu.

– Po zanimanju sam električar i radim u struci 40 godina, tako da mi je problematika itekako poznata. Već dva puta dolazilo je do eksplozija zbog indukovanog napona.
To je posljedica činjenice da nije odstranjeno rastinje u blizini dalekovoda, a i same dalekovodne žice su na visini koja je ispod propisane zakonom, što nije teško utvrditi uvidom na licu mjesta.

Lično sam pretrpio veliku štetu, jer mi je prilikom eksplozija stradalo oko 300 kilograma ribe u ribnjaku, a „Elektroprijenos BiH“ to mi je “nadoknadio” iznosom od 150 eura, što je sedam-osam puta manje od stvarne vrijednosti – kazao nam je Kulović.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.