Beqaj: Poslanici bi glasali za podjelu Kosova

Politički analitičar Beljulj Bećaj izjavio je u utorak uveče da je pitanje podele teritorije duboko ukorenjeno i da bi poslanici u Skupštini Kosova, za koje je rekao da nemaju moral, glasali za podelu Kosova, prenosi Koha.

“Pitanje podele teritorije je duboko ukorenjeno. Nije mrtvo. Imali smo gorka iskustva sa našim poslanicima. Čak i ono što se desilo sa predlogom za nepoverenje (vladi) pokazuje da nemaju moral”, rekao je Bećaj.

Gostujući u emisiji “Desku“ na KTV Bećaj je na pitanje, da li će poslanici glasati za podelu Kosova, odgovorio potvrdno.

“Čak i za podelu Kosova, posebno sada kada je parlament siromašniji nego što je bio pre obaranja Kurtijeve vlade”, rekao je Bećaj.

Vučićev plan

Bećaj je u emisiji “Desku” na KTV rekao da eventualnom podelom Kosova predsednik Srbije Aleksandar Vučić cilja raspuštanje države Kosovo jer bi se ostatak pridružio Albaniji.

Prema njegovim rečima, teritorijalna razmena je opasan presedan, spomenuvši izjavu Milorada Dodika koji je rekao da na proleće sledeće godine neće biti Bosne i Hercegovine.

“Ako se zadire u pitanje granica i postavi presedan, to je pitanje koje će uticati na interese u regionu. Dodik je pre dva meseca rekao, “Bosna i Hercegovina neće postojati na proleće sledeće godine”, to je upozorenje, pratim izjave koje nose poruke o mogućim promenama teritorija, što znači i mogućnost ujedinjenja Republike Srpske sa Srbijom. Naravno, Makedonija i Albanci su u drugom položaju. Ovo je vrlo opasan presedan koji može poslati dalje poruke”, rekao je Bećaj.

Prema njegovim rečima, Vučić nikada neće priznati Kosovo, ali raspadom države Kosovo otvara se mogućnost nacionalnog ujedinjenja sa Albanijom.

“Moja ideja koju sam izneo ranije povezana je sa činjenicom da ako se Kosovo podeli i Vučić žrtvuje 50.000 Srba u Mitrovici, mi moramo da razmislimo o tome da li imamo razloga da postojimo kao nezavisna država. Vučić konstantno govori da “nikada, nikada neće priznati Kosovo”. Sa činjenicom o podeli Kosova, on sklapa savez s Albancima i kaže da su „dva glavna naroda na Balkanu Albanci i Srbi i moramo praviti kompromise“. Dakle, to znači raspuštanje države Kosovo i otvaranje mogućnosti nacionalnog ujedinjenja”, rekao je Bećaj.

Bećaj je rekao da podrška snažne države poput Sjedinjenih Država nije dovoljna za postizanje efikasnog i održivog sporazuma između Kosova i Srbije.

Prema njemu, sporazum treba da sadrži pravdu i one koji bi je trebalo da je sprovedu.

Rekao je da je pogrešno očekivati postizanje sporazuma do septembra. On je postizanje sporazuma nazvao veoma složenim.

Nerealni Grenel

“Mislim da je problem povezan sa nerealnom percepcijom Grenelovog pristupa i pretpostavkom Trampove administracije da je uz podršku moćne države dovoljno imati epilog koji ova država traži”, rekao je Bećaj.

To ne osporava moć države poput Sjedinjenih Država, niti podršku i pomoć koju smo dobili. Problem je što pitanje moći do sada nije dalo rezultata u spoljnoj politici u pogledu Trampove administracije, dodao je on.

“Svedoci smo situacije u Siriji, Iraku i Avganistanu. Ova administracija je pokušala da postigne brze dogovore, ali nije vodila računa o poslediciama koje to povlači. Ako se moć ne transformiše u pravdu i pravda ne postane deo ubeđenja onih koji sprovode sporazum, nikakav sporazum se nikad ne može ostvariti”, rekao je Bećaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.