Priština je Beogradu postavila nekoliko uvjeta za pregovore: priznanje Kosova, razgraničenje, pitanje nestalih osoba.
Vlada Srbije raspravljat će u četvrtak o novim uvjetima koje je službena Priština postavila za nastavak dijaloga, a to su na prvom mjestu priznanje Kosova, demarkacija granice i pitanje nestalih osoba.
Kosovska ministrica za dijalog Edita Tahiri najavila je kako će se tijekom treće faze dijaloga Beograda i Prištine, koja će, prema njezinim riječima, biti i posljednja, razgovarati o nekoliko važnih pitanja.
Parlamentaroj je komisiji dostavila dokument sa četiri ključna i još nekoliko konkretnih uvjeta Prištine za nastavak razgovora s Beogradom.
“Uspostavljanje granice između Kosova i Srbije, poštivanje susjedstva, nemiješanje i prestanak interveniranja Srbije na Kosovu te suradnja na poljima od interesa za obje države”, navela je Tahiri.
‘Ne pada nam na pamet pregovarati’
Osim toga, navodi se i ratna odšteta i jamstvo Europske unije da će Srbija priznati Kosovo, uz uvjetovanje ulaska Srbije u EU, onemogućavanje Beograda da spriječi učlanjivanje Kosova u različite međunarodne organizacije, uključujući i Ujedinjene narode, sportske i kulturne organizacije te, na kraju, uklanjanje Kosova iz Ustava Srbije.
Takve su uvjete u Beogradu nazvali ultimatumom, uz napomenu kako im “ne pada na pamet” pregovarati o tome.
“Ako Priština smatra da treba da se razgovara putem uslova i ultimatuma i na drugi način, zaista nije spremna da razgovara i, ako onim što je navedeno uslovljava nastavak dijaloga, onda to znači da oni odustaju od dijaloga i da neće biti dijaloga”, rekao je direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije, Marko Ðurić.
Prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar vanjskih poslova Ivica Dačić smatra kako je riječ “o bezobrazluku za domaću upotrebu”.
“Tu postoje neke teze koje Srbiji ne padaju na pamet da o njima razgovara, niti da donosi bilo kakve odluke, kao što je pitanje granica, odštete, priznanja Kosova, članstva u međunarodnim organizacijama. Ako su to uslovi, nema dijaloga i to više nije problem Srbije. Dijalog će se voditi kao statusno neutralan ili ga neće biti. Srbija je potpuno jasna. Pod ovim uslovima sigurno ga neće biti”, upozorio je Dačić.
Prema njegovom mišljenju, nema dijaloga pod uvjetima koje će odrediti Priština.
‘Fontana želja Edite Tahiri’
“To je smejurija i niko ozbiljan ne može da misli da će Priština nekog da uslovi. Koga može da uslovi Priština, zašta se ona uopšte pita? Te uslove Edita Tahiri može da okači na oglasnu tablu Skupštine Kosova i to je za unutrašnju upotrebu. Mi treba da zadržimo hladnu glavu. Ovo su provokacije, a mi nastavljamo naš put. Mi ćemo biti konstruktivni i niko nas ne može da uslovljava – ni Brisel ni Priština. Znamo šta su nacionalni državni interesi Srbije – to jeste Evropska unija, ali i zaštita naših nacionalnih interesa”, rekao je Dačić.
Uza sve navedeno, Tahiri je naglasila i da Zajednica srpskih općina “neće biti formirana dok se ne ukinu sve paralelne strukture na sjeveru Kosova”.
“Kada je riječ o prihvaćanju države Kosovo, mentalitet Srba se promijenio, a dokaz za to je veliki broj zahtjeva za kosovske dokumente”, navela je.
Dačić joj je na kraju odgovorio kako su svi prijedlozi koje je dala “fontana želja Edite Tahiri” i da Srbija o tome neće nikada ozbiljno razgovarati.
Aljazeera