Beograd ne podržava privremenu skupštinu kosovskih Srba

Srbijanski zvaničnici obavijestili su lidere srpske zajednice na sjeveru Kosova da formiranje privremene skupštine “Kosova i Metohije” nije u skladu s briselskim sporazumom između Beograda i Prištine.

Iako su se Srbija i Kosovo usuglasili da će se nakon općinskih izbora ove jeseni formirati udruženje srpskih zajednica na sjeveru Kosova, lideri četiri srpske opštine na sjeveru Kosova uspostavili su 4. jula privremenu skupštinu.

“Srbi na sjeveru Kosova neće provoditi briselski sporazum niti glasati o odlukama i zakonima u Prištini,” izjavio je Ljubomir Radović, zamjenik gradonačelnika Zvečana, dodajući kako srpske opštine neće prihvatiti ustav i pravni sistem “druge države”.

“Naš glavni grad je Beograd, a naša republika je Srbija. Mi ne želimo drugu zemlju, drugo državljanstvo niti pravni poredak,” izjavio je Radović.

Niko od predstavnika vlade Srbije nije prisustvovao formiranju te skupštine, a premijer Ivica Dačić izjavio je da taj postupak “ne pomaže kosovskim Srbima.”

“Srbija i Srbi bi trebali iz historije učiti šta je za njih najbolje, a šta je na njihovu štetu,” izjavio je Dačić, dodavši kako niko nije obavijestio vladu Srbije da se organizira privremena skupština i da to nije u skladu sa zakonima i ustavom Srbije.

Na pitanje kako će Beograd reagirati, Dačić je rekao: “Ne može biti reakcije na nešto što ne postoji.”

Milovan Drecun, predsjedavajući parlamentarnog komiteta Srbije za Kosovo, također je savjetovao Srbe na sjeveru Kosova da promijene kurs.

“Briselski sporazum sastavni je dio državne politike Srbije, što znači da nema mjesta ni za kakve drugačije radnje osim formiranja udruženja srpskih općina nakon lokalnih izbora 3. novembra,” izjavio je Drecun.

Oliver Ivanović, državni sekretar za Kosovo u prethodnoj vladi Srbije, koji živi u etnički podijeljenom gradu Mitrovici, izjavio je da se stvaranjem skupštine dovodi do sukoba između lidera sjevernog Kosova i vlade u Beogradu.

“To ne vodi dobrom ishodu, mi na sjevernom Kosovu ne možemo preživjeti bez saradnje i zajedničkog postupanja s vladom Srbije,” izjavio je Ivanović.

Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose, izjavio je da je nacionalizam pokretač otpora prema briselskom sporazumu.

“Ovo se dešava iz dva razloga. Prvi je taj što srpske antievropske partije smatraju da bi se trebao održavati zamrznuti konflikt, te da bi u budućnosti trebalo doći do povrata Kosova Srbiji. Drugi je taj što se primjenom briselskog sporazuma, posebno što se tiče Srba na sjeveru, smanjuje njihova mogućnost da ostvaruju veliku dobit putem aktivnosti van bilo kakvog sistema i zakona,” izjavio je Janjić.

Belul Beqaj, politički komentator i predavač na Koledžu Universum na Kosovu, izjavio je kako nije uvjeren da Beograd nije znao za planove o formiranju privremene skupštine.

“Nemoguće je da se one koji su stvorili te institucije nije pitalo da se to učini,” izjavio je Beqaj za, dodajući da bi srpski lideri na sjevernom Kosovu mogli načiniti politički blok koji bi stupio na lokalne izbore i nastavio vladati uz smjernice iz Beograda.

Međutim, lideri u sjevernim općinama izrazili su svoj otpor ka daljnjem postupanju kako je zacrtano u briselskom sporazumu. Slavko Stevanović, načelnik Leposavića, izabran je za predsjedavajućeg privremene skupštine i govorio je na njenoj osnivačkoj sjednici protiv priznavanja nezavisnog Kosova.

“Samo demokratska i ekonomski jaka Srbija može pomoći srpskom narodu na Kosovu, ali mi ne možemo prihvatiti da je cijena za ulazak Srbije u EU gubitak teritorije i prisilna integracija u institucije nepriznate države,” izjavio je Stevanović.

Vlada Kosova umanjila je značaj tih poteza.

“Ta skupština nema nikakvih pravosudnih implikacija, niti u praksi, a i više samim tim što vlada Srbije ne prihvaća takvu organizaciju. To je namjera ilegalnih političkih struktura da postanu faktor, da opstanu politički. Kao takva, ona i dalje ostaje više želja nego išta drugo,” izjavila je Rroksana Qarri, glasnogovornica Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.