Evropski savijet će odluku o dodjeljivanju datuma donijeti na osnovu dva izvještaja. Jedan će, o dometima u dijalogu Beograda i Prištine podnijeti visoka predstavnica EU Ketrin Ešton. A drugi će o reformi pravosuđa, ispunjenju Kopenhaških kriterijuma i drugim reformama podnijeti Evropska komisija, rekao je za srbijanski “Blic” Stefano Sanino, direktor Direktorata za proširenje.
Sanino tvrdi da je april ključan za odluku da li će Srbija dobiti datum, što znači da beogradski pregovarački tim ima svega mjesec i po dana da postigne dogovor o ukidanju paralelnih institucija, prije svega bezbjednosnih struktura na sjeveru Kosova, da utanači nadležnosti buduće zajednice srpskih opština, o čemu su premijeri Ivica Dačić i Hashim Thaçi tek počeli pregovore prošle nedjelje, ali i da pronađe način kako da primjeni dogovore o ličnim dokumentima, tablicama na kolima i naplati carina, što još nije rješeno do kraja i o čemu se vode pregovori na nivou tehničkih timova.
Prema nezvaničnim informacijama, tokom pete runde pregovora u načelu je dogovoreno na koji način će se transformisati policija i sudovi Srbije koji funkcionišu na Kosovu, što je ključni zahtjev Njemačke. Osnovna mana ovog dogovora je što podrazumijeva da ga sprovede Euleks u koji Srbi nemaju povjerenja od kako je ova misija EU počela da prevozi albanske carinike na granicu do Brnjaka i Jarinja. Takođe je dogovoreno u načelu da se izbori u srpskim opštinama na sjeveru održe po kosovskim zakonima do kraja godine, s tim što bi ih sproveo OEBS. Srbi na sjeveru Kosova za sada odbijaju taj scenario.
Beograd brani državnu strategiju da je neophodno formiranje zajednice srpskih opština koja bi imala zakonodavnu i izvršnu vlast. Iako bi Beograd najviše volio da ta zajednica opština ima svoju skupštinu i premijera, pitanje je da li nešto što međunarodnu zajednicu podsjeća na Republiku Srpsku može da bude ostvareno.