Kratka vijest pod nazivom “Crkva u dvorištu UP-a služi za planinarenje,” objavljena je juče, a uz četiri istovetne fotografije na kojima se vide dva mladića na zidovima ove crkve, bez dodatnih detalja o tome i kada su tačno mladići iskoristili crkvu za “planinarenje”.
Ovo, međutim, nije prvi put da ovaj nedovršeni hram posluži za ono čemu nije prvobitno bio namjenjen.
Hram Hrista spasa je više puta od 1999. bio izložen verbalnim i fizičkim napadima, sa pokušajima miniranja. Korišćen je u jednom periodu ranih dvehiljaditih i kao javni toalet, a jedna od kosovskih umjetnica – Nora Istrefi, napravila je i spot u ovom hramu – u providnoj odjeći, uz igrače koji su na golom tijelu imali ispisane riječi na engleskom “Ne poziraj” i “Ne budi stidljiv”.
O sudbini hrama Hrista Spasa na Kosovu se godinama unazad iznose različita mišljenja, među kojima i da ga treba srušiti, ili pretvoriti u “Muzej patnje kosovskih Albanaca.” Srpska pravoslavna crkva se optužuje za navodnu uzurpaciju zemljišta, dok se o samom hramu najčešće piše i govori da njegova izgradnja pod Miloševićevim režimom vrijeđa albanske žrtve, ali i da nema vjernika koji bi tu dolazili.
Kosovska javnost tvrdi da je hram nezakonito građen na zemljištu prištinskog univerziteta. Početkom februara prošle godine, Univerzitet u Prištini tužio je crkvu Svetog Nikole za navodnu uzurpaciju 4,27 hektara zemlje i izgradnju hrama Hrista Spasa na zemljištu Univerziteta. Tadašnji direktor Instituta kulturnog naslijeđa opštine Priština, Haxhi Mehmetaj, izjavio je da smatra da ovaj hram treba srušiti upravo zbog vremena u kojem je izgrađen i činjenice da je to simbol bahatosti režima koji je sve albanske studente otjerao sa Prištinskog univerziteta.
Unutrašnjost crkve je uništena. U samoj crkvi, kao i u okolini, tokom godina, niklo je nehigijensko naselje, koje je na proljeće prošle godine uklonjeno.
Ministarstvo za prostorno planiranje je krajem septembra prošle godine odlučilo da privremeno zaštiti hram, postavivši vrata i prozore, a do konačnog pravnog rješenja.