Dan posle podizanja optužnice za ratne zločine protiv Hašima Tačija i još 10 ljudi, od strane Specijalnog tužilaštva u Hagu, politička bura na Kosovu ne jenjava, a kosovska novinarka Serbeze Hadžiaj rekla je za Bi Bi Si na srpskom da “iz Tačijeve kancelarije često pominju zaveru da ne dodje do sastanka u Beloj kući”, prenosi N1.
Predsednici Srbije i Kosova, Aleksandar Vučić i Hašim Tači, trebalo je da se ove subote sastanu u Beloj kući u Vašingtonu, u posredstvu Ričarda Grenela, američkog izaslanika za pregovore Beograda i Prištine.
Sastanak otkazan i dok su beogradski zvaničnici prilično mirni, niko se do sada nije oglasio, za razliku od kosovskih, Veselji je odbacio optužbe, dok se Tači nije oglašavao, ali je na Fejsbuku okačio znak Oslobodilačke vojske Kosova, piše Bi Bi Si.
Novinarka sa dugogodišnjim iskustvom izveštavanja o ratu na Kosovu Hadžiaj kaže da je optužnica protiv Tačija “prelomni trenutak ne samo za Kosovo, već i za Zapad” i ističe da kosovska javnost uglavnom smatra da je sud pristrasan, a rat OVK potpuno čist.
Bi Bi Si podseća na izveštaj Saveta Evrope iz 2011. godine, čiji je autor švajcarski senator Dik Marti, u kome se Hašim Tači dovodi u vezu sa organizovanim kriminalom i ratnim zločinima.
“Agencije koje se bore protiv krijumčarenja droge iz najmanje pet zemalja, u poverljivim izveštajima tokom više od deset godina, navode da su Hašim Tači i drugi članovi takozvane Dreničke grupe kroz nasilje kontrolisali trgovinu heroinom i drugim narkoticima”, navodi se u izveštaju.
Od drugih članova Dreničke grupe koji se dovode u vezu sa kriminalom pominju se Džavit Haljiti, Azem Sulja, Fatmir Ljimaj i Kadri Veselji, protiv koga je specijalno tužilaštvo takođe podnelo optužni predlog.
Martijeva istraga otkrila je navodne zločine protiv Srba, Roma, drugih manjina i Albanaca koji su bili politički protivnici OVK.
Izveštaj takodje navodi da su na severu Albanije postojali tajni zatvori u kojima su neki Srbi i Albanci bili tretirani neljudski i na kraju “nestali”.
Nalazi koji su najviše odjeknuli u javnosti Srbije ukazali su na postojanje tajne klinike u Albaniji, ozloglašene „žute kuće”, gde su zarobljenicima navodno vadjeni organi koji su prodavani u inostranstvu.
Upravo je nakon tog izveštaja Saveta Evrope inicirano osnivanje Specijalnog suda za zločine na Kosovu sa sedištem u Hagu, o njegovom uspostavljanju pregovaralo se od 2011. do 2015. godine.
U optužnom predlogu u deset tačaka koje je tužilaštvo podnelo Specijalizovanim većima koja se bave zločinima počinjenim tokom sukoba na Kosovu, navodi se da Tači, Veselji i drugi osumnjičeni snose krivičnu odgovornost za skoro 100 ubistava.
Specijalizovana veća, posle ispitivanja optužnice, treba da odluče da li će je potvrditi i pokrenuti postupak protiv osumnjičenih.