“Mi smo kao dva miliona ptica u jednom kavezu, koje se nadaju boljem sutra” – ovim riječima je 22-godišnja Ardita Gjergieku pokušala da objasni britanskim novinarima kako izgleda živjeti na Kosovu.
BBC piše da u ovom dijelu Evrope još uvijek nema mnogo razloga za slavlje.
“Šest od deset mladih na Kosovu ne može da pronađe posao. Kafići su retko otvoreni, jer gosti ne mogu da priušte kafu od 50 centi. Oni koji imaju novca za jedno piće, trude se da ga ispijaju čitavo veče”, navodi se u tekstu.
Zbog toga, napominju Britanci, ne čudi što su desetine hiljada stanovnika Kosova odlučile da okušaju sreću u nekoj od zemalja Evropske unije, makar i ilegalno.
– Zdravi smo i možemo da radimo. Naš potencijal je veliki, ali posla nema. Prava je šteta što je tako – izjavila je Ardita.
Ona trenutno radi u Prištini, ali se nada stipendijama za američke ili evropske univerzitete, kako bi napustila rodni grad.
Njen prijatelj Lulzim Hoti se slaže da na Kosovu nema perspektive.
– Kada biste u zatvoru ugledali otvoren prozor, naravno da biste pobjegli. Svi žele da probaju nešto novo i iskuse slobodu – rekao je on britanskim novinarima.
BBC je citirao i kosovskog ministra za evropske integracije Bekima Çollakua koji je pozvao mlade da odustanu od pokušaja ilegalne emigracije i posvete se unapređenju sopstvene zajednice.
Ipak, kako se navodi u tekstu, stanovnici Prištine nemaju vremena za gubljenje.
– Planiram da steknem master diplomu u inostranstvu. Onda ću se možda vratiti i pomoći svojoj zemlji. Želim da osnujem svoju firmu i utičem na ljude – rekla je Ardita Gjergieku.
Međutim, kako zaključuju novinari BBC, “izgleda da će Kosovo izgubiti mnoge blistave umove, prije nego što pronađe način da im ponudi nadu kod kuće”.