Svi prilazi selu Hrtkovci, u kojem Vojislav Šešelj i Srpska radikalna stranka (SRS) uprkos službenoj zabrani u nedjelju planiraju održati miting, potpuno su blokirani, a jake snage policije i žandarmerije kordonima su blokirale ključne magistralne pravce, javlja Hina.
Do Hrtkovaca se ne može iz smjera Beograda, Šapca, Rume, Sremske Mitrovice, Obrenovca, blokirane su i lokalne ceste, a mimo kordona policije nisu mogli proći ni brojne novinarske ekipe koje su zaustavljene u Jarku, na križanju magistrala Ruma – Hrtkovci i Sremska Mitovica – Hrtkovci.
Blokada će trajati do nedjelje
Prolaz nije dopušten ni lokalnom stanovništvu, osim mještanima s osobnim dokumentima u kojima je hrtkovačka adresa.
Blokada prilaza Hrtkovcima započela je jučer i trajat će do nedjelje u ponoć kao odgovor skupovima koje su najavili Šešelj i radikali, a potom i opozicione stranke.
Liga socijaldemokrata Vojvodine i Demokratska stranka žele se protumitingom suprotstaviti politici zastrašivanja i provociranja koju provode Šešelj i radikali.
Uprkos zabranama, Šešelj je najavio da će radikali doći u Hrtkovce u povodu 26. godišnjice mitinga nakon kojeg su pokrenuta prisilna iseljavanja Hrvata iz Vojvodine.
To je selo postalo sinonim protjerivanja vojvođanskih Hrvata nakon mitinga 6. maja 1992. na kojem je Šešelj pročitao popis nepoželjnih mještana hrvatske nacionalnosti. Idućih se mjeseci pod pritiscima i prijetnjama iselilo oko 700 mještana.
“U selu je jutros sve mirno, osim što policije ima na svakom koraku. Sve je pod kontrolom. Ljudi obavljaju svoje svakodnevne poslove, a danas je i Đurđevdan, krsna slava koju slavi više od 50 obitelji hrtkovačkih Srba”, rekao je Hini u telefonskom razgovoru jedan od mještana Hrtkovaca.
“Jedino nam je neobično što nemamo onu buku vozila jer kroz Hrtkovce dnevno prođe i po 12.000 automobila i kamiona”, izjavio je za beogradske medije Tomislav Šimić, predsjednik Vijeća mjesne zajednice Hrtkovci.
Predsjednik SRS-a Vojislav Šešelj, koga je Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne krivične sudove pravosnažno osudilo na kaznu od deset godina zatvora za podsticanje progona, deportacije i prisilno raseljavanje Hrvata u vojvođanskom selu Hrtkovci 1992. godine, najavio je ranije da će pripadnici ove stranke, ako zabrana ostane na snazi, ipak doći u to mjesto, ali neće postavljati binu i ozvučenje.