Baliqi: Vojska Kosova bit će trgovina za asocijaciju srpskih opština

Profesor Fakulteta poitičkih nauka Univerziteta u Prištini dr. Bekim Baliqi, smatra da ovu predizbornu kampanju na Kosovu za prevremene parlamentarne izbore, koji se održavaju u nedjelju 11. juna, nisu obilježila obeċanja iz oblasti evropskih integracija, kao što je to bio slučaj sa skoro svim predhodnim predizbornim kampanjama poslije rata na Kosovu.

U razgovoru za Anadolu Agency (AA) rekao je kako su po njemu glavna obeċanja bila problemi sa kojim se suočava društvo. Vjeruje da je bilo prostora za bolju kampanju, ali ističe, da je ona ipak, ispunila demokratske principe.

“Ovi prijevremeni izbori, koji će se održati 11 juna, od velike su važnosti za kosovsko društvo. Jedina novost jeste što su oformljenji predizborni blokovi. To je veoma dobro, jer se glasači mogu orijentisati ka pojedincima, a ne partijama”, istakao je Baliqi.

Profesor Baliqi podsjeća da su razlozi vanrednih izbora demarkacija granice sa Crnom Gorom, formiranje vojske Kosova i uspostava zajednice srpskih opština.

“Ovu polirizaciju političkih partija vidim kao prvi stepen profilacije političkih partija, što je dobro za kosovsku političku scenu. Sada treba da se vidi kako nova Vlada može da donese te veoma teške odluke za Kosovo i kosovsko društvo, tim pre da se cijela kampanja koncetrisala na ta pitanja. Zato ċe biti veoma teško“, stava je Baliqi.

Zbog Srpske liste – moguć scenario iz 2014. godine

On smatra da se i nakon ovih izbora može dogoditi scenario iz 2014. kada političke partije šest mjeseci nisu mogle da se dogovore koja će partija da formira Vladu, ali i da će i nakon nedjeljnih izbora “Srpska lista“ biti veliki faktor tokom formiranje nove Vlade.

“Sve poslijeratne vlade na Kosovu bile su postizborne koalicije. Po prvi put imamo tako velike predizborne koalicije, i biċe dosta teško da se formira Vlada jer sada imamo tri velika bloka. Sve će zavisiti od broja osvojenih glasova. Tu, svakako, treba uzeti u obzir Srpsku listu koja se izjasnila da neće podržati Ramusha Haradinaja za premijera. Tu, po meni, postoji veliki rizik da se ponovi scenarij iz 2014. godine”, stava je Baliqi.

Dijalog sa Srbijom 

Baliqi smatra da dosadašnji format dijaloga s Srbijom ne odgovara Kosovu pa ga treba promjeniti jer, po njegovim riječima, do sada nije donio nikakve korake ka normalizaciji odnosa sa Srbijom.

“Mislim da dijalog neće zavisiti toliko od Beograda ili Prištine. Dijalog će sigurno zavisiti od Brisela. Ja mislim da ovaj format dijaloga treba da se promjeni. Treba da dođe do debate u kosovskom društvu i da se priča koja je svrha dijaloga ako nema nikakvih konkretnih rezultata, da se vidi koja je svrha dijaloga ako ne donosi normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije. Vjerujem da će se dijalog nastaviti, bio ili ne Ramush Haradinaj premijer. Beograd ne može odlućivati ko će biti partner dijaloga”, ističe Baliqi.

Asocijacija srpskih opština za vojsku Kosova

Po mišljenu našeg sagovornika asocijacija srpskih opština ce biti na “pazaru “ sa vojskom Kosova, jer, po njemu, Kosovo nema interesa da se formira asocijacija nakon odluke Ustavnog suda Kosova.

“Mislim da će asocijacija srpskih opština biti na pazaru sa vojskom Kosova i da će slijedeća Vlada formirati asocijaciju ako Srbi glasaju za kosovsku vojsku. U suprotnom nema nikakve svrhe da se formira asocijacija, pogotovo ne nakon odluke Ustavnog suda da asocijacija mora biti u skladu sa Ustavom Kosova. Mislim da sama Srbija nema interesa da se formira asocijacija. Zato stalno to prolomgira u dijalogu”, navodi Baliqi.

Što se demarkacije granice sa Cenom Gorom tiče, profesor Baliqi ocjenjuje da postoje tri opcije. Prva da se još odugovlači, sada pošto je Crna Gora ušla u NATO savez. Druga je, navodi, da neka komisija odluči, da li ima razloga da se demarkacija promjeni ili ne.

Treća što je, po njemu kaže najrealnija, da i Ramush Haradinaj iz AAK i Fatmir Limaj iz “Nisme”, dakle koalicioni partneri, glasaju za demarkaciju, pogotovo sada kada postoji veliki pritisak od EU. Na taj način bi se ispunio i posljednji preduslov za viznu liberalizaciju.

Dijalog Srba i Albanaca nema alternativu

Baliqi, vjeruje da su kosovski Srba taoci srbijanske politike. Prošlo je, kaže, 17 godina, a oni još sanjaju da će se Beograd vratiti na te prostore, što se, naglašava, “normlalno neċe dogoditi”.

“Među kosovskim Srbima ima i onih koje vide realnost i da Kosovo kao država nije protiv njih, nego da je Kosovo i njihova država. Priznaju taj realitet. To je prvi stepen emancipacije kosovskih Srba prema Beogradu, koji ih je do sada istrumentizovao i oni su bili žrtva te pogrešnje politike. Oni su uvidjeli stvarnost i hoċe da se integrišu u kosvsko društvo, jer to nije neka prijetnja za njih. Kosovo je također njihova zemlja, oni se moraju integirsati i živjeti na Kosovu“, stava je Baliqi.

On smatra da dijalog između Kosova i Srbije nema nikakve svrhe ako se na Kosovu ne vodi dijalog sa lokalnim Srbima, jer prema njemu, Srbi su ti koji žive na Kosovu i moraju da shvate zašto se vodi dijalog.

“Mislim da ċe u buduċnosti kosovski Srbi biti faktor u dijalogu io da će biti integrisani u dijalogu. Srbi moraju da shvate da postoji veliki pritisak na Srbiju zbog Kosova i da Srbija ne može toliko da brani njihove interese. Moraće sami politički da odlučuju”, kaže Baliqi.

Naglašava da “Srbija treba da odluči gdje će”. Ako želi, navodi, da nastavi svoje integracije ka EU mora da promjene Ustav, a srbijanski predsjednik Aleksandar Vučiċ, cijeni “daje prve signale i shvata da je to moguċe i da treba da se desi”.

“On sada gleda šta može dobiti od EU. Zbog toga i daje signale javnom mnijenju u Srbiji i Briselu da može donijeti te odluke, ali prije svega hoċe da vidi šta dobija iz Brisela”, smatra Baliqi.

Osvrčući se na Specijalni sud, Baliqi ocjenjuje da će on promjeniti političku scenu Kosova i da ċe to Srbiji koristiti u spoljnoj politici i propagandi protiv države Kosovo.

“Specijalni sud će na samom Kosovu promjeniti dosta toga jer će pogoditi nekoliko uticajnih zvaničnika što će uzrokovati velike političke turbulencije”, smatra Baliqi.

On vjeruje, da ipak, zbog toga neće biti većih socijalnih problema, te da to neće uticati na dugoročnu sigurnost Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.