Bakterije u urinu – šta znače i kad su problem

Nesterilna mokraća znači da imate bakteriju u urinu, ali ne i simptome infekcije mokraćnih puteva. Ako ste zdravi, ovo stanje obično nije problem, niti nešto što liječnik treba provjeravati.

Međutim, ako vam je zdravlje narušeno, trudni ste ili ste imali transplantaciju bubrega, bakterije u urinu mogu uzrokovati dodatne komplikacije. Ako ispunjavate jedan od ovih uvjeta, testirat će vas na asimptomatsku bakteriuriju.

Šta je uzrok

Urin je obično sterilan i ne sadrži bakterije. Ipak, mali broj bakterija može se naći u urinu velikog broja zdravih ljudi. To se obično smatra bezopasnim. Međutim, određena količina bakterija može značiti da su mjehur, uretra ili bubreg inficirani.

Ukratko, sve što blokira protok urina ili sprečava mjehur od potpunog pražnjenja može uzrokovati rast broja bakterija u urinu.

Na primjer, bubrežni kamenac, tumor ili povećanje prostate kod muškaraca može dovesti do takve blokade. Dok običnu asimptomatsku bakteriuriju ne treba liječiti kod dijabetičara, starijih osoba ili nosilaca trajnog katetera, treba je aktivno tražiti kod trudnica.

Ovaj problem se češće javlja kod žena nego kod muškaraca, jer je ženska uretra (cjevčica kroz koju se prazni mjehur) kraća. Kratka uretra olakšava bakterijama iz rektalnog ili genitalnog područja pristup mjehuru.

To se može dogoditi tokom seksualnih aktivnosti ili pri brisanju nakon obavljene nužde. Do većine infekcija mokraćnog sistema dolazi tako. Bakterije mogu ući u mokraću i kroz krvotok, ali to je rijetkost.

Kako se dijagnosticira

Kao što joj samo ime kaže, ona nema simptoma. Najčešće se dijagnosticira pomoću uzoraka urina ili krvnih pretraga. Ako nalazi više puta pokažu da imate bakterije u urinu, rade se dodatne krvne pretrage ili se pomoću ultrazvuka i rendgena pregledavaju vaši bubrezi.

Prije davanja uzorka urina preporučuje se čišćenje genitalnog područja vodom, ali ne i sapunom, jer se urin lako može kontaminirati stanicama, bakterijama i drugim tvarima. Kako biste dobili tačan rezultat i izbjegli bakterijsku kontaminaciju, vaš liječnik koristi “čisti” srednji urin.

Vi dajete uzorak mokraće tako da prekinete mlaz nakon nekoliko sekundi, a zatim ostatak skupite u čašicu. Vaš liječnik će vam reći ako postoji još nešto na što treba obratiti posebnu pažnju u odnosu na vaše stanje.

Kako se liječi

Ako ste zdravi, asimptomatska bakteriurija obično nije problem i ne zahtijeva liječenje. No ako ispunjavate neke od zdravstvenih uvjeta u kojima asimptomatska bakteriurija može biti problem, liječnik bi vam mogao propisati antibiotik. To se najčešće događa ako:

*ste trudni – infekcija može biti uzrok male porođajne težine ili preranog poroda;

*će se provoditi pretrage na vašem mjehuru ili ćete operirati neki od organa mokraćnog sistema;

*imate blokadu mokraćnog sistema kao što je bubrežni kamenac.

Ako ste liječeni antibioticima, vaš će se urin vjerojatno morati iznova ispitati nakon što popijete sve lijekove. U nekim slučajevima redovito kontroliranje urina brzim kućnim testovima umjesto antibioticima može biti najbolja terapija. Vaš liječnik će odrediti koji je način najbolji za vas.

Sami možete pomoći tako da pijete puno vode svaki dan, osim ako vam vaš liječnik savjetuje drugačije. Također, pitajte svoga liječnika koliko će vam trebati za oporavak i koje aktivnosti treba izbjegavati te kada im se možete vratiti.

Kako spriječiti asimptomatsku bakteriuriju

Sljedeći koraci sprečavaju ponavljanje bakteriurije:

1. piti puno tekućine,

2. redovito mokriti i potpuno isprazniti mjehur,

3. održavati intimno područje čistim,

4. mokriti prije i nakon spolnog odnosa,

5. nositi pamučno donje rublje,

6. izbjegavati odjeću usku u predjelu genitalija,

7. ne nositi mokar kupaći kostim ili kupaće gaće predugo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.